Общество

Какво става с Фейсбук?

Миналата седмица Марк Зукърбърг обяви нова посока за Фейсбук.

Какво става с Фейсбук?

Миналата седмица Марк Зукърбърг обяви нова посока за Фейсбук. Накратко, промяната се състои в това, че ние, потребителите, ще виждаме повече от живота на приятели и познати и по-малко от страници (бизнес, брандове, медии) в нюзфийда си, което се очаква да се случи „в следващите седмици”. Причината за това беше обяснена с един вдъхновяващ филантропски пост на Зукърбърг, в който той говори за мисията на Фейсбук да ни свързва по-качествено с хората в живота ни и т.н.

Това, разбира се, е трудно да се повярва, защото сме 2018 г., а не 2004 г. Фейсбук прави ритмично много милиарди от бизнеси и медии. Те пък, от своя страна, освен че са похарчили планини с пари, са развили с труд и пот общностите си, от които сега трябва или да се откажат, или да плащат още и още пари за видимост.

Еволюцията на Фейсбук в последните години доведе до това мрежата да се превърне в основен източник на информация за хората, които доброволно дават съгласие нещо или някой да е част от информационния им свят, и се отдалечи малко или много от идеята да е воайорско място, където следим как живее, къде почива или какво яде Х или У. Точно както преди това пък всичко започва с портрети на състудентки за оценяване, към което Фейсбук няма как да се върне, ми се струва, че и оттук връщане назад няма. И все пак изглежда, че Фейсбук го искат.

Отвъд вдъхновяващите приказки за свързаност има един факт и той е, че Фейсбук са подложени на постоянни тежки критики срещу невъзможността им да се справят с потока фалшиви новини. Затова, за по-лесно, в момента се задейства мярка „няма новини, няма проблем”. Фалшивите новини са трудни за овладяване и решаване проблем, ето защо е по-добре просто да няма никакви новини. Страницата на вашата фирма, студио, хоби и т.н., където с много труд и все по-трудно събирате своята публика, са без значение и са странични щети за ваша сметка, които имат нулев ефект върху мрежата. И независимо че акциите на Фейсбук паднаха с 4% след обявяването на решението, структурата е такава, че това не значи много.

Само че тази нова посока на „няма новини, няма проблем” може да постигне обратен ефект и за това вече има данни. Миналата година бяха проведени тестове в няколко държави – Словакия, Шри Ланка, Камбоджа, Боливия, Гватемала и Сърбия, и резултатите са ужасни. „Ню Йорк Таймс” сподели наблюденията на издатели от тези държави и


при тях ефектът е точно обратен – освен че се намалява драстично аудиторията при легитимните източници, всъщност това отваря поле за разпространяване на фалшивите новини.

Въпреки че Фейсбук твърдят, че тестовете не са същите като предстоящите промени, и двете наблягат на постове от приятели и споделяне на информация между тях. Това е удобно за мрежата, защото де факто това е начин да се прехвърли вината за разпространението на фалшиви новини върху приятелите, които ги споделят.

Едно от доказателствата за това идва точно от страна, където са правени такива тестове. В Словакия полицията се опита да предупреди хората във Фейсбук за фалшива новина, но тяхното съобщение остана невидяно, защото алгоритъмът ги е отчел като „официален потребител” за сметка на фалшивата новина, която се разпространява като вирус сред мрежи от приятели. [[more]]В Камбоджа лидерът на страната Хън Сен пречупи медии и политически опоненти, арестува журналисти и затвори медии. В тази среда и в този момент потребителите спряха да получават новини в нюзфийда си и някои решиха, че „правителството е забранило политиката”. Човекът, който споделя точно това пред „Таймс”, е англоговорящ урбанизиран младеж, който не е имал никаква представа, че Фейсбук са създали специално място (Explore), където отделят някои новини. Ако такъв човек не знае, какво остава за другите граждани на страната?

Дали Фейсбук са научили нещо от тези тестове и как са преодолели негативните им ефекти, ще видим скоро.

Дотогава това, което можем да направим, е да изберем важните за нас страници, които следим, като See First, така че да сме абонирани със сигурност за тях (от падащото меню на Following, намиращ се до бутона за харесване). И да се надяваме, че ще виждаме и нещо интересно от света извън споделянето на селфита, котки, кучета, плажове и трапези.