Общество

Какво трябва да знаем за петте вида рак при жените, за да се предпазим?

Септември е посветен на гинекологичния рак - ето какво е важно да следим

Какво трябва да знаем за петте вида рак при жените, за да се предпазим?

Снимка: Unsplash

Нелепо е и трудно да повярваме, но през 2019 г. жените все още се сблъскват с неравенство, когато става въпрос за здравето им. Проблеми, които засягат най-често жените (като мигренното главоболие) са слабо проучвани, в същото време много често предписвани лекарства са тествани предимно върху мъже, като ефектът им върху женския организъм се оказва различен, след като се появят на пазара. Знаем, че светът е проектиран за мъже: от манекените, върху които се тества реакцията на въздушните възглавници при злополука, до изкуственото сърце, чиито размери пасват на 80% от мъжете, но само 20% от жените могат да се възползват от него. 

Общественият диалог за женското здраве рядко преминава границите на репродуктивната грижа, въпреки че мъжкият и женският организъм не се различават само по репродуктивната система. В месеца, посветен на гинекологичния рак, ни се иска да обърнем внимание на 5 типа рак, за които вашият лекар не е задължен да ви препоръча да следите. Важно е сами да насрочваме прегледите си и да знаем кога нещо необичайно се случва с тялото ни, както и кои са рисковите фактори. 

Рак на матката

Това е най-честият от 5-те типа гинекологичен рак и четвъртият най-често срещан рак при жените. Рисковите фактори, за съжаление, не са под наш контрол, но хванат навреме, ракът на матката е лечим. Най-често е диагностициран при жени, преминали през менопауза, както и при жени, които взимат естроген като хормонална терапия. Дисбалансът, който се получава, когато в женското тяло има повече естроген, но не и достатъчно прогестерон, се отразява на ендометриалната тъкан (тъканта от вътрешната страна на матката) и образуването на абнормални клетки е често следствие. 

Важно е естрогенът да бъде балансиран с доза прогестерон, затова непременно съгласувайте добавките си с опитен специалист. За съжаление, наследствеността също е рисков фактор – ако в семейството ви има история на рак на матката, яйчниците или дори дебелото черво (генът, отговорен за този тип рак, се свързва също и с рак на матката), важно е да уведомите своя гинеколог и често да следите за необичайни промени, особено по време на и след менопауза. 

Има още...


Рак на яйчниците

Ракът на яйчниците, макар и по-рядко срещан, е в най-голяма степен отговорен за смъртността при жените, в сравнение с останалите четири типа гинекологичен рак. Причината за това е, че рядко е диагностициран навреме, когато (в най-ранните два стадия на развитие) подлежи на успешно лечение. Жени, които имат фамилна обремененост, сами са се сблъскали с рак на гърдата или пък вече са преминали менопауза, се намират в най-голям риск. 

Симптомите обаче често са подвеждащи и затова годишният преглед е добре да включва и проверка за рак на яйчниците. Все пак подуване, болка в коремната област, загуба на тегло и проблеми с отделителната система могат да сочат и към други здравословни проблеми. 

Рак на шийката на матката

Най-често този тип рак е следствие от ЧПВ (човешки папилома вирус) инфекция. Това обаче е добра новина, защото означава, че можем да овладеем риска. Съществува ваксина за най-опасните (и канцерогенни) видове ЧПВ, а безопасният секс включва регулярно тестване за полово предавани болести, както и това да сме запознати със здравния статус на партньора си. Важно е да знаем, че презервативът не предпазва на 100% от ЧПВ инфекции, затова е добре да сме наясно предварително с резултатите от тестовете на сексуалните си партньори. И да, това важи не само в хетеросексуални отношения! 

ЧПВ, от друга страна, не е присъда. Честата цитонамазка (веднъж годишно – повече от това е излишно) може да засече промени в нормалната тъкан години преди да започне развитието на ракови образувания. 

Има още...


 Рак на вагината

Това е много рядко срещан вид гинекологичен рак, но също в 90% от случаите е пряк резултат от ЧПВ инфекция. Ваксинирането срещу ЧПВ е най-добре да се извърши преди започване на сексуален живот, но в случай че не сте ваксинирани предварително – можете да го направите по всяко време, стига да имате негативен резултат след тестване за ЧПВ. Друг рисков фактор, който е под ваш контрол, изненадващо е тютюнопушенето – отказването на цигарите може драстично да намали риска ви от развитие на този и други видове рак. 

Рак на вулвата

Ракът на вулвата, подобно на предходните три вида рак, често е следствие от заразяване с ЧПВ. Лесен за диагностициране в ранния стадий, превенцията на усложнения не изисква нищо повече от редовни посещения при гинеколог. Важно е също да сме запознати с естественото състояние на вулвата, за да можем да различим абнормални промени като подуване, промяна в цвета, поява на буца или раничка, както и упорит сърбеж, който обаче не е причинен от бактериална инфекция.   

Не забравяйте да насрочите годишния си преглед! Споделете тази информация с жените в живота си, за да предпазите и тях от усложнения, които могат да бъдат предотвратени. 

 

За да сме здрави, трябва да говорим за рака на гърдата