Общество

Камала Харис срещу "срамното минало" на европейските колонизатори

Общество

Камала Харис срещу "срамното минало" на европейските колонизатори

Снимка: wikimedia

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис заяви, че европейските изследователи, които за първи път са слезли на брега на Америка, са донесли „вълна от опустошение“ сред местните индианци и това е „срамно минало“, което не бива да се забравя. Тя направи това изявление на Националния конгрес на американските индианци, който се провежда във виртуален формат, съобщи агенция "Фокус".

Според Харис те са „вършили насилия, крали са земя и са разпространявали болести“ и това не трябва да се пренебрегва и да се направи всичко възможно, за да изгладят следите от миналото за сегашните общества на коренните народи. 

По-рано президентът на САЩ Джо Байдън в изявлението си в чест на Деня на Колумб, който се отбелязва във втория понеделник на октомври, също говори за „болезнената история на несправедливостта и зверствата“, извършени от европейците срещу коренното население на Америка.

Христофор Колумб достига Бахамските острови и открива Новия свят за европейците на 12 октомври 1492 г.  През последните години в САЩ, както и на други места по света ролята на Колумб в историята на откриването на Америка започна да се преоценява. Десетки негови статуи бяха премахнати или разрушени на фона на антирасистката и антиколониалната реторика от началото на протестите на движението Black Lives Matter.  

Вчера статуята на Христофор Колумб в Лондон беше залята с червена боя от вандали, а в Гватемала демонстранти се опитаха да съборят статуята на мореплавателя по време на протест срещу отношението на европейските завоеватели към коренното население, съобщи Ройтерс. Агенцията определя това като пореден епизод от световното движение за преоценка на колониалната епоха.  

 

Междувременно в Мексико статуя на млада жена от коренното население ще бъде издигната на мястото в центъра на град Мексико, където се издигаше паметникът на Христофор Колумб, предаде ДПА. Фигурата с височина около 6 метра е копие на открита неотдавна скулптура от времето около пристигането на Колумб. По този начин се отдава почит на жените от коренното население, които системно са били жертва на расизъм и дискриминация, заяви кметът на града Клаудия Шейнбаум. 

 

Защо корицата на Vogue с Камала Харис предизвика противоречия?