Общество

Камила Валиева и хиляди спортисти са спрени от международни състезания

Световен бойкот срещу руските спортисти като поредна доза от санкциите.

Камила Валиева и хиляди спортисти са спрени от международни състезания

Руската сензация във фигурното пързаляне 15-годишната Камила Валиева 
Снимка: Annice Lyn/Getty Images

По-малко от две седмици след като Русия създаде допингово-правно фиаско на Олимпиадата в Пекин, всички руски фигуристи бяха отстранени от предстоящите световни първенства. Причината обаче не е допинг, а военната агресия на Русия в Украйна. Това означава, че фаворитката Камила Валиева - 15-годишната сензация в кънките, няма да може да участва  в нито едно международно състезание, нито пък Анна Шчербакова, която взе златото във фигурното пързаляне при жените в Пекин. Няма да бъде допусната и Александра Трусова, която на Олимпиадата излезе извън кожата си от гняв, че не спечели злато на Олимпиадата, въпреки че опита 5 четворни скока.

Международният спортен свят продължава да затваря вратите за спортисти от Русия. Международният съюз по фигурно пързаляне - световният управителен орган на фигурното пързаляне, обяви, че мощният руски контингент по фигурно пързаляне няма да бъде допуснат на световното първенство в Монпелие, Франция по-късно този месец.

Фигурното пързаляне за Русия е национално богатство и международна сила. Петима от 12-те олимпийски медалисти от Пекин бяха руснаци. Никоя друга страна не беше с такова надмощие във фигурното пързаляне: Япония спечели 3 медала; САЩ – два.

Спортните драми и допинговите скандали обаче останаха на втори план, след като всички спортни институции забраниха достъпа на руски спортисти в състезанията. МОК, ФИФА, УЕФА, световните федерации по баскетбол, волейбол и целия спорт извадиха всички руски отбори от всякакви спортове.

Скъпоструващото домакинство на финала на Шампионска лига през май трябваше да се състои в Санкт Петербург, но беше отнето и дадено на Париж.

Спортните санкции са поредния пирон по властта на Путин, тъй като руският президент много държи на репутацията в спорта. Той похарчи 51 млрд. долара за Олимпийските игри в Сочи през 2014 г. и последва огромна държавна кампания в подкрепа на руските спортисти като реабилитиране на имиджа на страната по света.