Общество

Кампанията ни "Не си сама – Заедно срещу насилието" постави пет конкретни искания към държавата

Повече 20 НПО, медии, артисти и публични личности се обединиха в борбата си срещу домашното насилие, заедно с нас!

Вчера стартира официално кампанията, инициирана от Момичетата от града "Не си сама - Заедно срещу насилието". Това стана на обща пресконференция с партньорите от неправителствения сектор и други независими медии, на която поставихме пет конкретни искания за справяне с проблема домашно насилие.

Това е мащабната кампания, която липсваше досега. За първи път гражданското общество се обединява и настоява за конкретни ангажименти от страна на държавата срещу домашното насилие. Представители на независими медии, на над 20 неправителствени организации и публични личности застанаха зад идеята. Радиоводещата Богдана Трифонова прочете истинска история, писмо на жена, преминала през всички кръгове на насилието у дома, но успяла да се избави, малко преди да прибегне до самоубийство. Очите на всички в залата се напълниха със сълзи, но не с плач ще се промени ситуацията, а с действие!  

Повлияни от статистиката, а и от личните истории, до които се докоснахме, отказваме да участваме в масовото мълчание по темата. Всяка трета жена в България е жертва на насилие. 30% от жените и в България, и в Европа, са преживели физическо или сексуално насилие поне веднъж в живота си, след навършване на 15 години. Едва 14% от жертвите на насилие у нас подават сигнал в полицията и не вярват, че биха могли да получат каквато и да е подкрепа. 

"Не си даваме сметка като общество, че домашното насилие засяга на практика всички нас. Насилието вкъщи се пренася в детската градина, в училището, на площадката, на улицата, на стадиона, в лекарския кабинет. Но понеже темата е неудобна, се правим, че не съществува... От началото на годината бяха убити 8 жени. Някои от тях можеха да са живи, ако институциите си бяха свършили работата. С това темпо до края на годината можем да очакваме броят на смъртните случаи да стане 50“, обобщи тревожните данни Левена Лазарова, съиздател на "Момичетата от града".

Геновева Тишева – председател на Алианс за защита от насилие, основано на пола, Катя Кръстанова – координатор програми за домашно насилие към Фондация "Асоциация Анимус", Екатерина Велева – председател на Фондация "П.У.Л.С.", Юлия Андонова – координатор програми към Фондация "П.У.Л.С.", Надежда Дерменджиева, директор на Български фонд за жените, Левена Лазарова, главен редактор и съиздаател на "Момичетата от града" и Мария Пеева, главен редактор на "Мама Нинджа" представиха общите искания пред медиите.

От гледната точка на юриста, Геновева Тишева посочи, че дупките в сегашния закон са много - например, дори в редките случаи, в които някой съд постанови насилникът да посещава терапевтична програма, няма никаква санкция, ако откаже или проследяване дали изобщо го прави. Няма отношение към насилието в двойка, която не живее заедно, не се отчитат повтарящи се нарушения, не се изземват оръжия, дори след като се докаже, че собственикът им заплашва нечий живот. Екатерина Велева подчерта, че с в момента съществуващите кризисни центрове цели региони не са покрити. В Плевен, например, е единственият център за цяла Централна и Северна България, който приютява и жертвите от Монтана, Враца, Видин и е "хронично претоварен". Катя Кръстанова допълни, че дори когато успеят да се ползват от услугите, жените са затруднени, защото финансирането не стига и един храноден възлиза на 1 лев и 30 стотинки. Думата взе и представител на Асоциация Родители и Национална кампания "Да бъдеш баща", първият мъж, осмелил се да подкрепи каузата. Той подчерта, че домашното насилие не е женски проблем - "Това е проблем на обществото", заяви Давид Кюранов. Емоциите на участващите прескачаха между гняв, съчувствие и скръб. Оказа се, че статистиката не е само празни цифри - лични истории също изплуваха на повърхността. Мария Пеева сподели дългоподтискания факт, че супругът й е израснал в семейство с насилие от страна на бащата към майката и това, логично, е оставило суров отпечатък в живота на порасналото дете. Отдаде се и нужното уважение към последната жертва на непремерено мъжко отмъщение - залятата с киселина в началото на седмицата жена в София. Тя никога няма да има същата усмивка, но поне животът и бе спасен. 

Освен с изгубените човешки животи, всички плащаме висока цена за насилието. Изследване на Института по равнопоставеност на половете от 2017 г. показва, че насилието струва на ЕС 256 милиарда евро на година. Заради нараняванията и отсъствията на жертвата от работното ѝ място, икономиката губи всяка година 12%.  В глобален план, домашното насилие струва на света 8 трилиона долара годишно.

"И въпреки, че плащаме с живота и парите си, домашното насилие в България все още не е инкриминирано. Или поне не се третира като престъпление, докато някой не умре. Този факт възпрепятства дори полицията да си свърши работата качествено. А снощи беше залята с киселина поредната българка", напомни Надежда Дерменджиева, директор на Български фонд за жените. Тя разказа за добрата практика на добросъвестни полицаи в страната да попълват екселски таблици с получени сигнали за домашно насилие поради липсата на единна система в МВР за подобни случаи. Другият куриоз са изискванията на Министерството на правосъдието, което всяка година е длъжно да отпуска средства по Закона за защита от домашно насилие за проекти за борба и превенция на насилието и с което почти всяка година неправителствените организации, работещи по проблема, срещат трудности. "Тази година министерството отпуска почти цялата необходима сума по закон, но със срок за изпълнение на проектите 6 месеца – от май до октомври. Тоест, излиза, че държавата се бори с насилието по 6 месеца в годината!", заяви тя. "Останалото остава за нас, които сме превърнати в доброволци".

Липсата на сериозен ангажимент от страна на държавата, яростната кампания против ратификацията на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, високата обществена търпимост към случаите на домашно насилие са основните причини за раждането на кампанията „Не си сама – Заедно срещу насилието“, чиято Фейсбук група е отворена за споделяне на мнения и консултации на жертвите. 

Кампанията има пет конретни искания за действия от институциите, които да гарантират успешна борба и превенция на домашното насилие. 

⦁    Инкриминиране на домашното насилие – да се третират като престъпления и да се наказват всички форми на насилие срещу жените – домашното насилие, сексуалното насилие, сексуалният тормоз, преследването, системното  психическо насилие, както и всички други сериозни форми на насилие, които да бъдат включени изрично в НК.
⦁    Създаване на единна база данни в МВР за жертви и извършители, която да бъде на разположение на всички работещи по случаите на домашно насилие – съдии, прокурори, полицаи, психолози, социални работници. Може да бъде финансирана на проектен принцип.
⦁    Финансиране и разпространение на вече създадените и успешно пилотирани специални програми за обучениe на психолози, полицаи, съдии, социални работници за работа с жертви и извършители на домашно насилие – има възможност за финансиране през различни програми към министерствата, включително и с евросредства, а не за сметка на бюджета.
⦁    Създаване на 28 кризисни центъра – във всяка област. Това ще струва на държавата около 2 млн. лв. на година; 28 консултативни центъра за работа с жертвите и извършителите – във всяка област – 2.5 млн.лв. на година; 6 центъра за възстановяване на изнасилени жени – в шестте района за планиране – 500 000 лв. на година. С 5 млн. лв. може да започне ефективна борба с насилието у нас. С парите за един референдум можем да водим тази битка 4 години! 
⦁    Програма за превенция на насилието, чрез обучение в превенция на насилие и ненасилствена комуникация сред младите хора и широката общественост – вече има разработени и пилотирани методики, които могат да се приложат в цялата страна.  Създаване на Национален съвет  за борба с насилието към МС и системни информационни и сензитивиращи кампании за превенция на насилието над жени и домашното насилие. 

Интересно послание на пресконференцията беше и инсталацията Beat. на Максим Стоименов (барабанист) и Перуна Керемидчиева (програмист), в съавторство с реални жени, преживели домашно насилие, и в партньорство с глобалната платформа за социално ангажирано изкуство Fine Acts. „Мълчаливите“ барабани онагледяват пронизителната тишина, която витае около домашното насилие. Интерактивната инсталация е провокация към общество, което реагира на всеки по-силен домашен шум у съседите, стига той да не е от скандал или побой.

Благодарим на медиите и неправителствените организации, които подкрепиха кампанията досега:
Медиите: Момичетата от града, Майко Мила, Мама Нинджа, Интервюто, Площад Славейков. 
Неправителствените организации: Фондация „Асоциация Анимус”, Български фонд за жените, Фондация „П.У.Л.С.”, Алианс за защита от насилие, основано на пола, Национална мрежа за децата, Институт по социални дейности и практики, Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, Асоциация Родители и Национална кампания „Да бъдеш баща”, Фондация  „SOS-семейства в риск”, Сдружение „Център Динамика”, Фондация „Лале”, Център за изследвания и политики за жените, Фондация „Билитис, Фондация „Джендър алтернативи”, Женско сдружение „Екатерина Каравелова”, Един милиард се изправят - България :: One Billion Rising Bulgaria, Фондация „Български център за джендър изследвания”, Фондация Single Step, Фондация „Глас”, Сдружение "Вярвам в теб".

Списъкът е отворен! Сигурни сме, че мнозинството българи все по-ясно виждат опасността от несправянето с насилието у дома и в обществото. Очакваме оше съмишленици!