Общество

Канабисът може да стане разрешен за спортистите

Световната антидопингова агенция ще проучва дали канабисът е допинг

Канабисът може да стане разрешен за спортистите

снимка: Patrick Smith/Getty Images

Международната антидопингова агенция (WADA) предстои да преразгледа гледната си точка към канабиса и е вероятно да го премахне от списъка със забранени вещества.

Поставянето на въпроса на дневен ред идва след като американската спринтьорка Шакари Ричардсън беше наказана и пропусна Олимпийските игри в Токио. Причината – положителен тест за забраненото вещество през юни. Ричардсън беше сред фаворитките за медал на 100 м. Спринтьоркaта спечели олимпийската квалификация на 100 м с 10.72 секунди и записа шестото най-добро време в историята, но така и не успя да премери сили на игрите в Токио.

Наказанието на спортистката беше особено сурово - позитивният ѝ тест за марихуана точно преди Олимпиадата беше причината последните ѝ резултати да бъдат заличени. В комбинация с това, тя беше отстранена за един месец от състезанията.

Атлетката обясни, че е използвала канабис, за да ѝ помогне да се справи със скръбта след смъртта на майка ѝ. Американските квалификации се проведоха само седмица след загубата на най-близкия й човек, което не е никак леко изпитание за духа, без съмнение.

Международната антидопингова агенция и Агенцията по лека атлетика на САЩ подкрепиха Ричардсън и се обединиха около тезата, че американката не е използвала канабиса като допинг, но и че правилата важат за всички.

По-късно американската антидопингова агенция (USАDA) призова правилата да станат по-гъвкави, специално за случаи с марихуана. В отговор WADA отговориха, че американската агенция винаги е настоявала канабисът да бъде в списъка. "От 2004 г. насам, включително и през 2021 г., USADA без изключение е настоявала канабисът да е част от списъка със забранени вещества", заявиха от WADA пред "Ройтерс".

С днешна дата ако спортист бъде уличен в употребата на марихуана, наказанията са съвсем реални и могат да бъдат сериозен удар върху професионалната кариера. В много случаи обаче употребата на канабис не е свързана с цел подобряване на спортните резултати, макар и веществото да не може да се нарече със сигурност "допинг" и следва наказанията да не са толкова сурови, за да не се отразят пагубно на атлетите.

 

Още една страна разреши употребата на марихуана