Общество

Канабисът вече не е "опасен наркотик"

Историческо решение

Канабисът вече не е "опасен наркотик"

Комисията на ООН по наркотичните вещества премахна канабиса и смолата от канабис от списъка на опасните наркотични вещества. Той фигурира там 1961 година, заедно със смъртоносни опиати като хероина.

От 53 държави членки 27 гласуваха в подкрепа, а 25 се обявиха срещу промяната. Една страна се въздържа – Украйна. САЩ и европейските страни бяха сред гласувалите „за“, докато Китай, Египет, Нигерия и Пакистан бяха сред тези, които се противопоставиха. Русия също бе категорично „против“ и определи канабиса като  "дрогата, с която най-много се злоупотребява в света".

Очаква се историческото решение да помогне за разкриването на лекарствения и терапевтичния потенциал на канабиса и да улесни страните при провеждането на нови изследвания. Възможно е и да се повдигне въпроса за легализирането му за медицинска употреба в повечето държави.

 Гласуването в ООН бе проведено след  като Световната здравна организация и експерти от Комисията за зависимостта от наркотиците препоръчаха да се премахне "канабисът и канабисовата смола" от Списък IV към Конвенцията за наркотичните вещества от 1961 г. Канабисът ще остане в Списък I, където са най-леките вещества.

В препоръката СЗО отбелязва, че канабисът може да има странични ефекти и да причини зависимост, но има и съществени ползи от употребата му – облекчава симптоми при медицински състояния като анорексия, епилепсия и множествена склероза, намалява също болката и повръщането. Освен това смъртният риск е много нисък и изобщо не отговаря на критериите за наркотици в Списък IV.

Темата за легализирането на марихуаната често се повдига в повечето държави. В Канада и Холандия, както и в няколко американски щата употребата й е законна. Нещо повече –  много европейски страни имат либерални нагласи към нея. В Испания например спокойно можете да отглеждате свое растение, съществуват и хашиш клубове, подобни на тези в Холандия. В Португалия е декриминализирана още преди 20 години, в Чехия е позволено да притежавате до 15 г за лична употреба, а в някои части на Германия са позволени 10 грама. В Белгия е ненаказуемо да имаш 3 грама. 

В България дебатът не е на дневен ред – докато другите държави започват да осъзнават, че пълната забрана и преследването на всеки с няколко грама марихуана просто не е ефективно, нашите управляващи са застинали някъде в 1961 г., откогато е и конвенцията на ООН. В България употребата на канабис не е незаконна, но е незаконно притежанието,  разпространението и производството й. Пред закона субстанции като хероин, марихуана и кокаин са напълно еднакви и подлежат на еднакви санкции.

Няколко пъти у нас е внасян законопроект за легализирането на медицинския коноп, но е отхвърлян веднага. През последните няколко години се провежда и Марш за свобода на конопа, но резултат от инициативата все още няма.

 

Канабисът е най-доброто лечение за Лаймска болест