Общество

Къде и за кого ваксинирането вече е задължително

Първо беше Италия

Къде и за кого ваксинирането вече е задължително

Снимка: Военномедицинска академия - ВМА

Тъй като случаите на Covid-19 отново нарастват и ваксинациите се забавят, европейските страни изглежда са разделени по въпроса за задължителната ваксинация. 

Дълго време Италия се отличаваше като изключение в региона, след като ваксинирането на здравните работници там стана задължително още през март. Но бързо разпространяващият се Делта вариант принуди много европейски държави да сменят скоростта и да преосмислят политиките си.

Тази седмица Франция и Гърция наложиха задължително ваксиниране срещу коронавирус на всички здравни работници.

Двете страни ограничиха и много ежедневни дейности, които вече са достъпни само за ваксинираните.

В случая на Франция също се приемат отрицателен PCR тест или доказателство за имунитет, докато в Гърция, за да посетите заведение на закрито, театър или кино, трябва да имате поставена ваксина.

Президентът на Франция Еманюел Макрон стигна още по-далече, като намекна, че правителството му дори обмисля да разшири задължителната ваксинация за всички французи, съобщи "Евронюз".

"В зависимост от това как ще се развие ситуацията, без съмнение ще трябва да си зададем въпроса за задължителната ваксинация за всички французи", каза той в телевизионно обръщение към нацията.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел обаче зае точно обратната позиция.

Според нея пътят за печелене на доверието към ваксините не минава през налагане на задължителни имунизации, а през насърчаване на ваксинирането. 

Кои европейски държави налагат ваксинация за здравни работници?

Италия беше първата държава в Европа, която нареди чрез указ през март на всички здравни работници, включително фармацевти, да се ваксинират. Тези, които отказват, ще бъдат освободени без заплащане до края на годината.

В телевизионно обръщение в понеделник френският президент Еманюел Макрон нареди на всички френски здравни работници и други служители, които са в контакт с уязвими групи от населението, да се ваксинират до 15 септември.

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обяви в понеделник, че здравните работници в страната ще бъдат отстранени, ако откажат да се ваксинират от септември.

Във Великобритания министърът на здравеопазването Мат Ханкок заяви миналия месец, че домашните помощници, които полагат медицинска грижа, ще имат задължение да се ваксинират от октомври.

Други страни обмислят подобни мерки, включително Полша, която може да направи ваксинацията задължителна за високорисковите популации от август.

Къде е задължителна ваксинацията за ежедневни дейности?

"Съвременните форми на *задължителна ваксинация* принуждават ваксинацията чрез директни или индиректни заплахи от налагане на ограничения в случаи на неспазване", пише Световната здравна организация в кратък доклад, цитиран от "Евронюз".

Това изглежда е посоката, поета от някои европейски държави през последните дни.

Въпреки че ваксинацията няма да бъде законово задължение за общото френско население, всеки, който иска да отиде в ресторант, кафене или дори да се качи на влак, ще се нуждае от здравна карта от август.

"Ще наложим ограничения върху тези, които не са ваксинирани, а не върху всички", каза Макрон в понеделник.

В Гърция само ваксинирани клиенти имат право да посещават закрити търговски зони като барове, кина и театри от петък до края на август.

Русия също върви в тази посока. Властите в Москва са наредили на градските кафенета, барове и ресторанти да допускат само клиенти, които имат доказателство за ваксинация, имунитет или отрицателен тест.

Какви са проблемите, повдигнати от задължителната ваксинация?

Според СЗО задължителната ваксинация повдига редица етични въпроси.

"Тъй като политиките, които налагат действие или поведение, пречат на индивидуалната свобода и автономия, те трябва да се стремят да балансират благосъстоянието на общността с индивидуалните свободи", пише здравният орган на ООН в своя априлски кратък доклад.

Задължителните ваксини не трябва да се налагат, без да се вземат предвид принципите на пропорционалност и необходимост, казаха от организацията.

"Ако такава цел в областта на общественото здраве (напр. стаден имунитет, защита на най-уязвимите, защита на капацитета на здравната система) може да бъде постигната с по-малко принудителни или натрапчиви политически интервенции (напр. обществено образование), задължителността не би била етично обоснована", се казва в доклада.

По отношение на законността на задължителните ваксинации в Европа, Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) заяви в знаково решение от април, че

задължителните ваксинации за деца "са необходими в демократичното общество".

Делото бе заведено срещу чешкото правителство от група семейства, чиито деца са били изключени от училище, за това, че не са били ваксинирани срещу девет заразни болести, включително полиомиелит, хепатит В, тетанус, морбили, паротит, рубеола, дифтерия, коклюш и пневмококови инфекции.

ЕСПЧ заключава, че здравните власти "могат разумно да въведат политика на задължителна ваксинация, за да постигнат подходящо ниво на защита срещу сериозни заболявания", когато доброволната ваксинация е била неуспешна.

Експерти казват, че решението по случая, което предшества пандемията, може да проправи пътя за задължителни имунизации срещу Covid-19.

Пред "Евронюз" говорител на СЗО призова държавите да бъдат "изключително внимателни" при прилагане на задължителни изисквания за ваксина.

"Националните политики за ваксинация трябва да се стремят преди всичко да направят ваксинацията лесно и справедливо достъпна. В ситуации, когато доброволното усвояване на ваксини в определени групи от населението е неадекватно и скоростта на предаване на Covid-19 остава неприемливо висока, могат да се разгледат препоръки за ваксинация за конкретни професионални групи с очаквани последици за общественото здраве", заяви говорителят на СЗО.

"Докато това се прави, от първостепенно значение е да се проучат и планират подходящи интервенции за преодоляване на всички основни пречки в тези групи от населението. Трябва да се внимава изключително много с изпълнението на такива задължения или изисквания, включително с използването на санкции или глоби, които могат да засилят социалните и здравните неравенства."

 

Страсбург: Задължителната ваксинация не нарушава правата на човека