Общество

Хакери откраднаха криптовалута за благотворителност

За първи път в историята

Хакери откраднаха криптовалута за благотворителност

Хакерска група открадна криптовалута и я дари за благотворителност. Кибепрестъплението е първото по рода си, а крадците получиха прозвището „Робин Худ“. Те твърдят, че са изнудвали компании за милиони долари през цялото си съществуване като група, но вече искат да "направят света по-добър". Експертите обаче са озадачени

В тъмната мрежа бандата публикува касови бележки за дарения в размер на 10 000 долара за две благотворителни организации. Тъмната мрежа е част от World Wide Web съдържанието, което съществува върху т. нар. надградени мрежи. Често се използва за предаване на незаконна или неетична информация или за покупко-продажба на нелегални стоки в darknet markets, сред които наркотици, нелегална валута, откраднати кредитни данни и др.

В публикацията от 13 октомври хакерите твърдят, че атакуват само големи печеливши компании. Те държат ИТ системите на организациите като заложници, докато не бъде платен откуп.

„Смятаме, че е справедливо част от парите, които компаниите са платили, да отидат за благотворителност“, гласи официалното обръщение. „Без значение колко лоша си мислите, че е работата ни, ние се радваме да знаем, че сме помогнали за промяната на нечий живот. Днес изпратихме първите дарения“.

Актът на групата бе приет със смесени чувства – парите бяха изпратени до Children Internationalамериканска неправителствена организация за деца, семейства и общности в Индия, Филипините, Колумбия, Еквадор, Замбия, Доминиканската република, Гватемала, Хондурас, Мексико и САЩ. Другата избрана организация е The Water Project, която се бори срещу водната криза и работи за подобряване достъпа до чиста вода в Африка.

От Children International отказаха да приемат парите от морални съображения, а пред BBC техен говорител заяви, че „ако дарението е свързано с хакери, нямат намерение да го запазят“. От The Water Project все още не са отговорили.

"Това, което престъпниците се опитват да постигнат чрез даренията си, не е съвсем ясно. Може би искат да се смекчи вината им? Или може би поради егоистични причини искат да бъдат възприемани като Робин Худ – като герои, а не безсъвестни изнудвачи?", коментира Брет Калоу, анализатор на заплахите в компанията за киберсигурност Emsisoft пред ВВС.

Независимо от мотивите на хакерите, актът им е единствен по рода си в целия свят, защото за първи път група за изнудване дарява част от печалбата си за благотворителност.

 

7 милиона души са починали от глад през 2020