Общество

Хейтминутка: Как точно се "укрепват" туристическите пътеки на Седемте рилски езера?

Багери и моторни триони безчинстват по планините

Хейтминутка: Как точно се "укрепват" туристическите пътеки на Седемте рилски езера?

Снимка: Милена Кодстадинова

Когато говорим за природата и бетонните строежи по планини и морета, "укрепване" се превърна в новата кодова дума за безчинствата, които от години търпим – не само по бетономорието, но и в сърцата на красивите ни планини. И докато Алепу осъмна с четириетажна подпорна стена, която "укрепва" плажа, а Природен парк Странджа получи двуетажна бетонна постройка на скалите в местността "Поляните" в Синеморец, сега идва ред на планината.

Езерото Бъбрека, едно от Седемте рилски езера, се сдоби с лукса да бъде "укрепено" с туристически пътеки наоколо. Ако все още не знаете за какво говоря, явно не сте активни ползватели на социалните медии, защото Фейсбук буквално се подпали от новината. Туристи и живущи в района останаха изненадани да видят тежка строителна техника именно в приказния район на Езерата, любима дестинация през всички сезони на годината. Оказа се, че багерът бил там съвсем законно, като част от мащабен проект на Национален парк "Рила".

В проекта на "скромна" стойност от 11 милиона лева е заложен строеж на планински пътеки, а целта е туристите да ползват само тях, а не алтернативни маршрути. Въпреки че няма екологична оценка, има министерско становище, че проектът отговаря на екологичните норми. Независимо от това, цялото "укрепване" не изглежда необходимо за планината, особено като се има предвид, че Седемте рилски езера са защитена зона по "НАТУРА 2000" и строителството там е абсолютно забранено.

Договорът е за две години, но се очаква укрепването да приключи по-рано, а дотогава около Езерата било възможно да бъде забелязана още тежка техника. Оказва се, че самите туристи причинявали най-големите щети там, като често излизали извън маркираните пътеки, причинявали ерозия на почвата и увреждали растителността в защитената зона. Дали обаче багерите и "укрепителните" дейности наистина ще доведат до успешна рехабилитация на пътеките в района, както и до спасяването на езерата от сериозната ерозия, остава под въпрос. Според Красимир Андонов, директор на НП "Рила", който направи изказване пред БНТ, целта на пътеките е "посетителите да вървят само по тях, съответно да дадем възможност на останалите ерозирали терени да си починат от човешкия натиск, да започне едно възстановяване, пак с помощ, с изграждане на прагове за спиране на отичането на горния почвен слой".

Друг въпрос също остава без отговор – защо наистина е необходим багер за тези "рехабилитационно-възстановителни дейности за ограничаване на туристопотока". Отново Андонов, но този път пред NOVA, обяснява: "По принцип се работи ръчно чрез полагане на голям и друг вид камък в района. Багерът се наложи да обработи малък участък… като цяло е предвидено дейността да се извърши чрез ръчен труд като материалът се качва от коне и се разстила в района". И как така никой не е видял коне, но за сметка на това багерът е приковал вниманието на всички туристи в района? 

И докато в района на Езерата тече "благоустройство", бракониерите не спират да безчинстват. Двама нарушители небрежно отрязаха 37 липи в полезащитен пояс край Тервел с моторни триони. Като по чудо поне тези бракониери са заловени, а причината за абсурдното деяние била много проста – така те можели да събират по-лесно от стволовете липов цвят. 

 

Натура или арматура : екоактивисти на протест