Общество

Хейтминутка: Вместо равен старт – 40 лева

Правителството се опитва да "купи" родителите на над 600 000 деца

Хейтминутка: Вместо равен старт – 40 лева

Снимка: Pexels

40 – 45 лева. С толкова се опитва да купи правителството родителите на над 600 000 деца. От догодина, след близо 20 годишно прекъсване, отново на всички ще се полагат надбавки – 40 лева за едно дете в семейството, 90 – за две, 135 – за три. Досега помощ от 40 лева на дете получаваха родители с доход под 410 лева на член от семейството, а при доход между 400 и 510 лева – 80 на сто от надбавката.

С 40 лева не може да се платят нито частните уроци на въпросното дете, нито всички моливи, тетрадки и помагала за началото на учебната година, нито пък дори храната за един месец в училище, въпреки че образованието е безплатно.

Ако детето има здравословен проблем, различен от хрема, с тези пари не могат да се покрият разходите за прегледи, изследвания и лекарства в иначе безплатното здравеопазване. Евентуално толкова може да са месечните разходи за практикуване на масов спорт, но може и да не стигнат – според спорта.

За стотици хиляди родители 40 – 45 лева, отпуснати в края на третия мандат със съответните гръмки хвалби, са обидни, жалки и евтини.

Доходът им е достатъчно висок и подобна сума не им е нужна. За други стотици хиляди същата тази мизерна сума е важна и има своята тежест в семейния бюджет. Защото на база подоходен критерий, децата на двете групи нямат равен старт. Едните ще получат образование и медицински грижи и без 40-те лева, а другите – не. Единственото равенство между тях ще е, че всички получават надбавката.

Сумата е мизерна, но пък ще струва на бюджета цели 400 милиона лева годишно. Обяснения откъде ще дойдат парите няма, но така или иначе източникът е един – данъците на същите тези родители. Понеже е изключено да се вдига осигурителната или данъчна тежест в година на избори, парите могат да са или от фискалния резерв, тоест от мазнинки, трупани в годините от непохарчените данъци на същите тези родители, когато са им обяснявали, че пари за децата им няма; или от заем, който пък ще изплащат ощастливените сега деца. Второто беше опровергано от социалния министър Деница Сачева, която освен това обясни и че "не ми минава през ума, че чрез социална политика се купуват гласове, защото това е неморално".

400 милиона лева са много пари и има десетки по-устойчиви начини да се похарчат. Детското здравеопазване може и да получи евентуално болница след време, но тя не осигурява нищо. Нужни са големи реформи – и в прякото финансиране, и във философията, инвестиции в кадри, достъп и съпътстващи грижи. Но това е трудно и дава резултат след години, а още дори не е започнало.

С толкова пари може да се осигури безплатно здравословно хранене на децата в училище. Или да се започне програма за безплатен масов спорт, с осигурени база и треньори. Или да се финансират повече ремонти в училищата, или нови ясли и градини, които напук на всички ленти и хвалби през годините продължават да не стигат. Или да се осигурят всякакви консумативи в градини и училища, които сега родителите плащат. Има десетки мерки, които биха могли поне да доближат всички деца до равния старт.

Това правителство имаше цял мандат, в който не направи нищо по въпроса, а ГЕРБ – три поредни. Но не – след повече от 10 години родителите ще получават по 40 лева на калпак, които да дават за същите тези неосигурени неща.

Защото всички родители искат това за децата си – уредена държава, с адекватна политика по отношение на малките, с осигурено здравеопазване и образование, с безопасна и приветлива среда, в която да растат. Държава, която да гарантира равен базов старт и на бедни, и на богати. А не мизерни рушвети на калпак преди избори.

Много родители биха приели дори, че щом е толкова важно вместо политики и реформи да се изсипват аварийно милиони, то може просто да промени подоходния критерий, така че повече семейства с по-ниски доходи да получават помощта. Или да се увеличи сумата на надбавката за родителите с ниски доходи. Просто защото отказват децата им да бъдат използвани за купуване на избори.

Все пак все още живеем в относително свободна държава. Към момента само в платформата за дарения DMS има активни над 130 каузи. Повечето са на хора, които се молят за средства за лечение. Включително деца.

Автор: Янина Здравкова за Clinica.bg

 

Сачева пред DW - има ли дъното дъно?