Общество

Хиляди германци протестират срещу ограничителните мерки, а заразата расте

Могат ли демонстрациите да подсилят и радикализацията?

Хиляди германци протестират срещу ограничителните мерки, а заразата расте

Снимка: Sebastian Gollnow

В Германия ограниченията, наложени заради коронавирусa, постепенно отпадат. Въпреки това хиляди демонстранти се събраха в Берлин, Мюнхен, Щутгарт и други германски градове през уикенда, за да се обявят против мерките на правителството.

Протестиращите обвиниха политици и медицински работници, че всяват паника и нарушават правата на гражданите с продължителното блокиране на икономиката на страната. В някои от градовете в демонстрациите взеха участие както поддръжници на конспиративни теории в социалните мрежи, така и изтъкнати антиваксъри. Правителствените служители призоваха гражданите да бъдат предпазливи към невярната информация, разпространяваща се в интернет, като например идеята, че 5G цифровите мрежи стоят зад разпространението на вируса или че мерките за ограничение на вируса са предназначени за потъпкване на гражданските права и свободи на хората.

Някои експерти вече изказват притеснения от дестабилизиращия ефект, който демонстрациите могат да имат върху усилията на страната да ограничи коронавируса, докато други са загрижени, че протестите могат да подсилят радикализацията.

Протестът в Мюнхен, освен че беше многолюден, не се съобрази със социалната дистанция, която все още е задължителна в страната. Местната полиция използва високоговорители, за да напомня на протестиращите да сведат до минимум риска от заразяване и да спазват инструкциите. Въпреки това униформените не прекъснаха акцията, а само отстраняваха демонстрантите, които демонстрираха гражданско неподчинение. В Щутгарт излезлите на улицата дори спазваха правилата за дистанциране, а в Берлин униформените се намесиха само за да установят самоличностите на членовете на малка група от участници. Все пак над 100 са арестите в страната по време на протестите.

Правителството на Германия обяви облекчаване на мерките поетапно, като страната влезе в нова фаза на 6 май. Това темпо обаче се вижда прекалено бавно за някои от гражданите. Както и условието, което е наложено от управляващите, за да може постепенно германските граждани да се върнат към рутината си – седмично броят на новите инфекции да не надвишава 50 на 100 000 жители.

В десет региона на Германия тази норма вече е завишена. Особено притеснителни са данните от Косфелд в Северен Рейн-Вестфалия (52,7), Щайнбург в Шлезвиг-Холщайн (62,4) и Грайц в Тюрингия (75,4). Това е и причината Косфелд да отложи облекчаването на мерките с една седмица. 

От изследователския институт "Роберт Кох" потвърдиха, че в Германия заразата отново се предава по-бързо, като коефициентът на репродукция е 1,1. Този коефициент показва колко души заразява един носител на инфекцията и се използва като индикатор за това колко бързо се разпространява болестта. 1,1 означава, че в момента 10 души предават заразата на общо 11 човека, а за да се говори за "затихване", коефициентът на репродукция трябва да остане под 1. Не трябва да се пренебрегва фактът, че в началото на март коефициентът беше 3, а в началото на април 1,3, като дори спадна до 0.83 в края на първата седмица на април.  

В края на април канцлерът Ангела Меркел предупреди, че ако коефициентът на репродукция остане 1,1, през октомври болниците ще достигнат предела на възможностите. А ако коефициентът е 1,2, този критичен момент ще дойде още през летните месеци. 

 

ЕС се изправя пред невиждана досега рецесия