Общество

Китайките ще имат право на повече от един съпруг?

Икономист предлага всяка жена да си има по двама съпрузи

Китайките ще имат право на повече от един съпруг?

 Снимка: The Time

През последните 3 години китайските власти опитват да се справят с демографските последствия от политиката „Едно дете на семейство“ и да насърчат раждаемостта. Политиците убеждават двойките, че имат патриотичното задължение да родят поне 2 деца. За да направят родителството по-привлекателно, държавните органи са осигурили данъчни облекчения и субсидии за жилище на семейства с две или повече деца. Нещо повече – внесено е предложение образованието да поевтинее, а отпуските по майчинство или бащинство да се удължат. Освен това абортите и разводите се правят все по-трудно. Но нито една от тези мерки не е помогнала, пише ръководителката на пекинското бюро на The Washington Post Анна Файфилд.

Раждаемостта е все по-ниска, а броят на мъжете надвишава този на жените. Ситуацията създава не само демографска криза, но и заплашва икономическото състояние на страната за следващите десетилетия. Ето защо Хуан Югуан, професор по икономика от Шанхай, предлага проблемът да се разреши чрез полиандрия – рядка форма на полигамия, при която жената има право на няколко брачни съюза с мъже едновременно. Идеята на икономиста е да повиши раждаемостта и да компенсира разликата в съотношението мъже-жени. 

Проблемът с раждаемостта в Китай настъпва в резултат от политиката на Китайската комунистическа партия, която в продължение на 36 години забраняваше на китайците да имат повече от едно дете. Втора рожба бе позволена само в 3 случая –  ако семейството живее в село, ако първото дете е от женски пол или ако се роди момче с увреждане. Целта на стратегията беше да забави нарастването на населението и същевременно да повиши жизнения му стандарт. 

Политиката обаче е сработила прекалено добре. В момента китайското население е около 1,4 млрд души, от които над 100 млн. са хора под 40-годишна възраст без братя и сестри. Обичайно семействата предпочитат да имат син, затова много жени правят аборт, ако носят момиче. Поради тази причина мъжете са с 34 млн. повече от жените. Значителен фактор е и предпочитанието на младите дами да отлагат брака и да раждат по-късно, за да се развиват професионално. „Всичко това създава демографска бомба със закъснител“, пише Анна Файфилд.

Очаква се населението на КНР да достигне до 1,45 млрд. през 2027 година, а след това да започне да намалява прогресивно. Според прогнозите през недалечната 2050 г. една трета от населението ще е на възраст над 65 г.

За да предотврати негативните последствия от демографската криза, проф. Югуан предлага многомъжеството да се узакони. „Ако двама мъже искат да се оженят за една жена и тя също го иска, защо обществото да им пречи?”, пише той в един от икономическите онлайн портали в Китай. Той припомня, че концепцията за полигамия съществува от древността, а някои общества се придържат към тази традиция и до днес. Според него моногамният брак има предимства, но не може да разреши проблема с населението. В подкрепа на тезата си той дава пример с проститутките, които „обслужвали“ до 10 клиенти на ден. „А и да се готви за трима мъже не е по-трудно, отколкото за двама“, добавя професорът. 

Предложението се обсъжда усилено в социалните мрежи, а реакциите на жените не са положителни. Някои се възмущават с мотив, че през 2020 г. не може да се говори за брак само с цел продължаване на рода. Други дори го определят като опит за легализиране на сексуално робство.  

Автор: Каролина Касабова

 

Най-младата Нобелова лауреатка се дипломира