Общество

Когато детето има проблеми с тоалетната

Хранене за здрави деца и мислещи родители

Когато детето има проблеми с тоалетната

В рубриката "Хранене за здрави деца и мислещи родители" нутриционистът Магдалена Пашова ще ни запознае с правилното хранене като извор на здраве за деца и родители. След като миналия път Маги ни разказа как да се възстановим след прием на антибиотици, днес ще ни запознае с една деликатна, но много важна тема, касаеща често срещан проблем.

Бързам да уточня, че тук не става въпрос за онези инцидентни случаи на трудно изхождане или липса на изхождане, които се случват веднъж - два пъти в годината в следствие на пътуване, неподходяща храна или настинка. Днешната публикация се отнася за случаите, когато регулярното ходене по голяма нужда представлява неприятно изпитание и за детето и за родителите. [[more]] Кога говорим за запек?

Запекът е състояние, при което фекалната маса се придвижва трудно в дебелото черво и се втвърдява. Говорим за запек, когато детето не се изхожда всеки ден, самото изхождане е трудно и болезнено, а изпражненията - твърди. Когато фекалната маса се застои в дебелото черво по-дълго от 24 часа, водата от нея се реабсорбира от организма заедно с токсините, а самите изпражнения се втвърдяват. Това допълнително затруднява изхождането, води до повишаване на токсичния товар в тялото и може да предизвика у детето чувство на страх от ходенето до тоалетна.

Ако детето ви посещава тоалетната по голяма нужда по-малко от 3-4 пъти седмично, ако изпражненията му са тъмно кафяви, твърди или под формата на малки топчета, то взимането на бързи и адекватни мерки е задължително!

Какво причинява запек при децата?

Основната причина винаги е небалансирана чревна флора. Редовната елиминация зависи от наличието на здрава пробиотична чревна еко-система. Дисбаланс на чревната флора може да бъде причинен от стрес, неподходящ хранителен режим, хранителни алергии или непоносимости, дехидратация, липса на достатъчно фибри в менюто или паразити.

Откриването на първопричината и нейното адресиране е от абсолютна важност за трайното решаване на проблема и за да достигнете до нея може да имате нужда от помощта на специалист.

Как да се справим с детския запек?

Стандартно предписваните разхлабващи медикаменти като Дуфалак не са трайно решение на проблема и могат допълнително да раздразнят деликатната чревна лигавица на детето. Затова, когато детето не се изхожда редовно, е по-добре да се прилагат по-естествени и щадящи методи.

Ето и някои от тях:

  • Уверете се, че детето ви приема достатъчно количество течности. Дехидратацията е сред водещите причини за запек.
  • Включете в менюто му изобилие от пробиотични храни и напитки като лакто-ферментирали зеленчуци, квас от цвекло, кисело мляко и кефир (ако детето толерира млечни продукти).
  • Обърнете се към експерт за назначаване на подходящ пробиотик, с който да балансирате разстроената чревна флора.
  • Включете в менюто на детето сок от Алое Вера, който действа като щадящ лаксатив и не дразни храносмилателния тракт.
  • Осигурете му допълнително магнезий, като втриете малко магнезиево олио върху коремчето. Магнезий като хранителна добавка не е подходящ за деца.
  • Направете на детето топла вана като разтворите във водата 1/2 чаша английска сол (магнезиев сулфат). Оставете го да постои във водата 15-20 минути, за да се отпусне
  • При упорит запек накиснете 2-3 ч.л. ленено семе във вода от вечерта, а сутринта го добавете към сок от круша/сливи или топла овесена каша.
  • Ако горните методи не помагат и дето не се изхожда повече от 2 дни, помогнете му като направите микро-клизма. Такива се предлагат в аптеките и са безопасни за прилагане в домашни условия.

За автора:
Магдалена е хранителен терапевт. Работи предимно с жени – бъдещи майки, жени с фертилни проблеми, със заболявания на репродуктивната система или просто с дами, които искат да се хранят по-добре и да повишат качествотo си на живот. Научете повече на www.magipashova.com