Общество

Когато повече хора умират от самoубийствo, отколкото от Covid-19

Нова пандемия в Япония

Когато повече хора умират от самoубийствo, отколкото от Covid-19


Снимка: chupanhsam/Pixabay

Коронавирусът преобърна живота ни, а последствията за психическото ни здраве са не по-малко значими от тези върху физическото ни състояние. Япония се сблъсква с втора пандемия – такава от самоубийства. Само през октомври хората, отнели собствения си живот са повече от жертвите на Covid-19 за цялата година.

Ерико Кобаяши е една от многото, опитали да сложат край на живота си. Прави първия си опит, когато е само на 22 години с щатна работа в издателството, което не й плаща достатъчно, за да покрие сметките си за наем и хранителни стоки в Токио. „Наистина бях бедна", разказва Кобаяши пред ABC News. Тогава прекарва три дни в безсъзнание.

Днес тя е на 43 години и е написала книги за борбата си с психичното здраве. Има постоянна работа в неправителствена организация и животът й е по-стабилен, но коронавирусът връща стреса, който е изпитвала преди.

„Заплатата ми беше намалена и не виждам светлината в края на тунела", казва тя. „Непрекъснато изпитвам чувство на безсилие, че може отново да изпадна в бедност“.

Експертите предупредиха, че пандемията може да доведе до криза на психичното здраве. Масовата безработица, социалната изолация и безпокойството превзема хората в световен мащаб.

В Япония правителствената статистика показва, че през октомври самоубийството е отнело повече животи, отколкото Covid-19 през цялата година до момента. Месечният брой самоубийства в Япония се е увеличил до 2153 през октомври по данни на японската Национална полицейска агенция. Същевременно броят на жертвите от Covid-19 в Япония за цялата 2020 г. са 2087, съобщава министерството на здравеопазването.

Япония е една от малкото големи икономики, които споделят актуални данни за самоубийствата – най-новите национални данни за САЩ например са от 2018 г. Японското правителство се надява, че с оповестяване на информацията 

Има още...


ще помогне на другите държави да вземат мерки навреме и да предотвратят подобна криза.

„Ние дори нямахме локдаун и въздействието на Covid е много минимално в сравнение с други страни... но все пак наблюдаваме това голямо увеличение на броя на самоубийствата ", коментира Мичико Уеда, доцент в университета Васеда в Токио  и експерт по самоубийствата. „Това предполага, че други страни може да видят подобно или дори по-голямо увеличение на броя на самоубийствата в бъдеще."

Япония отдавна се бори с големия брой суицидни случаи. Според Световната здравна организация именно Япония е сред държавите с най-много самоубийства. Причините за високия процент на самоубийства в Япония са комплексни – стрес, дълго работно време, натиск в училище, социална изолация и културна стигма около проблемите на психичното здраве са сред основните фактори за случващото се.

Все пак през последните 10 години броят на самоубийствата намалява в Япония, падайки до около 20 000 през миналата година, според здравното министерство - най-ниският брой, откакто здравните власти в страната от 1978 г., когато са започнали да водят отчет.

Пандемията е обърнала тази тенденция и случаите се увеличават, както и броят на жените в тях.. През октомври самоубийствата сред жени в Япония са се увеличили с почти 83% в сравнение със същия месец на предходната година. За сравнение, самоубийствата при мъжете са се увеличили с почти 22% за същия период от време.

Според експертите жените представляват по-голям процент от работещите на непълно работно време в хотелиерството, хранително-вкусовата промишленост и търговията на дребно – където съкращенията са най-големи. Кобаяши споделя, че много от нейните приятелки са съкратени. „Япония пренебрегва жените", казва тя. „Това е общество, в което най-уязвимите хора са първите потърпевши, когато се случи нещо лошо."

 

Учени установиха: уморихме се безкрайно от Covid-19