Общество

Кои фирми произвеждат пластмасата, заляла света?

Възможен е живот и без опаковки за еднократна употреба

Кои фирми произвеждат пластмасата, заляла света?

Снимка: planet_fox/Pixabay 

Едва 20 компании са източник на повече от половината пластмасови изделия за еднократна употреба в света. В техните ръце стои бъдещето на кризата със замърсяването на околната среда. Това става ясно от мащабно проучване разкриващо корпоративната мрежа зад производството на пластмаса и опустошителното въздействие на тези бизнеси върху природата.

Изследването е озаглавено Plastic Waste Makers Index и е проведено с участието на London School of Economics, съобщава BBC. От него става ясно, че пластмасовите продукти за еднократна употреба, сред които бутилки, опаковки за храни и торбички, се произвеждат почти единствено от изкопаеми горива.

Тези продукти имат кратък жизнен цикъл и в крайна сметка се изгарят, трупат на сметища или се озовават в океаните.

Анализирани са около 1 000 фабрики. Сред тях са отбелязани 20 нефтохимични гиганти, произвеждащи най-големи количества от полимерите, които са необходимата суровина за производство на пластмасовите продукти

Тези 20 фирми са източник на 55% процента от пластмасовите отпадъци от продукти за еднократна употреба в света.

Сред тях са ExxonMobil – енергийна компания за добив и преработка на нефт и природен газ със седалище в Тексас, Dow – американска многонационална химическа корпорация, която е е сред трите най-големи производители на химически вещества в света, и Sinopec – китайско предприятие за нефт и газ със седалище в Пекин

Проучването включва по-дълъг списък със 100 компании, които са източник на 90% от пластмасови изделия за еднократна употреба в света.

Финансиране вместо регулация

В изследването се отбелязва още, че близо 60% от публичното финансиране, допринасящо за кризата с отпадъците, идва от 20 международни банки. От 2011 г. насам секторът е подкрепен със заеми за общо 30 млрд. долара от тези 20 финансови институции, сред които личат имената на Barclays, HSBC и Bank of America.

"Траекториите на климатичната криза и кризата с пластмасовите отпадъци са поразително сходни и се преплитат все повече", коментира бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор в изявление, придружаващо прочуването.

"Докато осведоменост около цената на замърсяването с пластмаса расте, нефтохимическата индустрия ни казва, че вината е в нас, насочвайки вниманието към промяна в поведението на крайните потребители на тези продукти, вместо към разрешаване на проблема при неговия източник", добавя той.

50 кг пластмаса на човек за година

В рамките на проучването е направена и класация на държавите, които генерират най-много пластмасови отпадъци при еднократна употреба на глава от населението.

Лидери са Австралия и САЩ, които годишно генерират над 50 килограма отпадъци от пластмасови продукти за еднократна употреба на глава от населението. Следват Южна Корея и Великобритания, които генерират над 40 килограма на човек за година.

Възможно е отчасти увеличението на пластмасовите отпадъци да се дължи на по-голямата нужда от маски и друго защитно и медицинско оборудване, породено от кризата с Covid-19. BBC отбелязва още, че проучването идва непосредствено след като се установи, че пластмаса, събрана за рециклиране от британските семейства, всъщност е изхвърлена в Турция. 

 

Защо бъдещето на Европа трябва да бъде зелено?