Общество

Коледата, която 45% от българите няма да празнуват. А вие?

Посрещаме Коледа без особено желание и с живот, променен от коронавируса

Коледата, която 45% от българите няма да празнуват. А вие?

снимка: Jonathan Borba on Unsplash

Ясно знам кога взех решение да не празнувам тази Нова година. Беше в деня, в който научихме, че заради Covid-19 сме загубили Димо Стоянов от P.I.F. и журналиста, диджей и брилянтен меломан Ники Русиновски. Казах си, че този път не мога. Да се смея, да гърмят тапи от шампански наоколо, да участвам в наздравици, да се шегувам с речта на президента и с новогодишната програма на БНТ... Просто не мога.

Хора умират. Мои приятели губят родителите си. Деца губят любимите си учители. Пациенти губят лекари. Утехата, че не съм сама, не е никаква утеха, а по-скоро присъда. Всички сме в това! И не всички ще го преминем успешно.

Близо 2 млн. и половина българи (45%) нямат настроение да празнуват. 23% от сънародниците ни са променили плановете си за настоящите празници заради коронавируса.

Три четвърти от нас смятат, че тези празници няма да са същите заради пандемията. Данните са на социологическа агенция "Тренд" (по поръчка на в."24 часа") и показват как са се изменили празничните нагласи на хората заради пандемията.

62% от българите посочват, че ще купуват подаръци. През предходните години делът на посочилите, че ще купуват подаръци е по-висок спрямо тази година – 69% през 2019 г. и 70% през 2017 г. Възрастните хора в най-голям дял няма да купуват нищо за своите близки.

За 23% от българите коронавирусът е променил плановете им за наближаващите празници. За 57% няма такава промяна, а 17% все още нямат планове. В най-големи дялове промени в плановете за празниците се отчита при младите.

Цели 74% са на мнение, че тези празници няма да са същите, както преди, заради коронавируса. Въпреки това всеки пети не споделя това мнение. 59% ще се въздържат по празниците да се срещат с приятели и роднини. 32% посочват, че това не важи за тях. Най-младите в най-голям дял посочват, че няма да се въздържат от социални контакти. Три четвърти от хората над 60 години посочват, че ще празнуват сами със семейството си.

Тревожно е, че близо половината (48%) от българите посочват, че нямат финансова възможност да празнуват празниците, както преди, заради пандемията. 45% пък нямат не пари, а настроение, за да празнуват предстоящите празници.

Направих малко собствено проучване със същите въпроси и ето какви отговори получих. 

Ваня Методиева, уеб дизайнер, София

"За Коледа плановете всяка година са едни и същи и не подлежат на промяна. Ще се съберем със семейството и роднините, радвам се изключително много, че ще сме в пълен състав. В началото на втората вълна обсъждахме да не си подаряваме подаръци тази година, защото не е ясно дали всички членове на големия ни род ще са живи и здрави. Тогава се бяхме поуплашили, но сега гледаме малко по-трезво на нещата. Решихме да има подаръци само за децата – така е по-добре и от гледна точка на бюджета, а и все пак само за малките празникът ще е наистина непомрачен. Ние, големите, определено натрупахме тъга през 2020 г."

Милена Димитрова, домакиня, Белене

"Не се промениха плановете ми, просто защото нямах такива. Купила съм подаръци, има елха и украса вкъщи, но не усещам никакъв тържествен коледен дух. До последно се вълнувах дали няма да затворят границите или да се случи нещо като това с новия щам в Англия. Имам близки в Германия, които ще пътуват насам и единственото, което се надявам, е да успеем да се съберем всички заедно. Дори няма значение на коя дата ще е точно. Празник е, когато семейството е заедно и всички са здрави."

Цветомир Лазаров, актьор, Лондон

"Усеща се страх. Хората са все по-предпазливи. Лондон е празен и тъжен. Аз лично нямах планирани пътувания по празниците. Очаквах приятел от България да дойде, но той не можа да излети. Какво се промени ли? Чувствам се в клетка. Държавата подпомага финансово живеещите тук. Вярвам, че и социалните грижи работят добре. Не мога да кажа дали се прави най-доброто, но много хора дават най-доброто от себе си."

 

#2020: как се чувстват българите в края на годината