Общество

Коледната звезда като астрономическо явление

Днес очакваме Великата конюнкция

Коледната звезда като астрономическо явление

Снимка: Detlev van Ravens/ Science Photo Library 

Днес настъпва зимното слънцестоене – моментът, в който слънцето достига най-отдалечената си южна точка за годината, което само по себе си е специален и символичен ден – от днес денят само ще расте! А тази година, то ще е придружено от рядък астрономически феномен, който някои наричат Коледна или Витлеемска звезда, защото се очаква да видим ярка светлина, наподобяваща звезда.

Всъщност това ще бъде “Великото съединение” и “Великата конюнкция” на Сатурн и Юпитер. От 16 до 25 декември 2020 г. двете планети се приближават на разстояние, по-малко от пълнолуние. Това ще предизвика прекрасна гледка в небето след залез слънце. Юпитер ще стане по-ярък, засенчвайки Сатурн 12 пъти. А пък Сатурн ще блести като звезда от 1-ва величина. 

Днес планетите ще са толкова близо една от друга, че ще изглеждат като една. Те се доближават веднъж на всеки 20 земни години, но тази нощ ще са разделени само на 0,1 градуса. За последно сме били свидетели на този феномен преди около 800 години.

А дали ще можем да видим това рядко астрономическо събитие от България?

"Великата конюнкция" може да се наблюдава от всяко кътче на света, около час след залез, но при чисто небе. Слънцето в София ще залезе днес в 16.56 часа и около 30 минути след това ще се забележи светлината на двете планети. Това явление ще може да се наблюдава от цял свят, но Европа, включително и България, попада в най-добрата зона за наблюдение, като за нас това приближаване ще бъде най-голямо. Краят на "съединението" на Юпитер и Сатурн за българския наблюдател ще настъпи със залеза на двете светила – в 19.17 часа за София.

 

Коледният подарък за Йорданка Фандъкова