Общество

Колко може да издържим така? 4 седмици е таванът за психиката ни

Кризата като изпитание не само за физическото, но и психичното ни оцеляване

Колко може да издържим така? 4 седмици е таванът за психиката ни

Светът от седмици живее в условията на тотална карантина, която парализира целия ни социален живот. Притихнали сме в очакване на добри новини, но не знаем докога ще продъжи всичко това. Колко ще издържим?

Отговорът дава професорът по психоневроимунология Йоаким Бауер:

„Повечето хора не могат да се справят с това положение, ако то продължи повече от четири седмици“.

Бауер работи в полето на изследователска дисциплина, която се занимава с взаимодействието между психика, нервна и имунна система. Той анализира резултатите от принудителната изолация, коментирайки, че мерките срещу разпространението на коронавируса са правилни, но че блокирането на контактите и пълната изолация на хората под карантина са „разрушителни в социално-психологическо отношение“.

Доколко са разрушителни? Очаква се да разберем съвсем скоро. „В момента наблюдаваме един добър рефлекс: хората се сближават поради надвисналата опасност“, казва Бауер. Според него обаче това скоро ще приключи. „На третата до четвърта седмица, най-много, хората ще си кажат: стига толкова“. Именно тогава привидното спокойствие ще изчезне и ще отстъпи място на паниката. Обществото сериозно ще усети разклащането (подкопаването) на устоите си.

Йоаким Бауер е особено притеснен за ефекта от четирите механизма, с които много хора реагират на социалната изолация и самота. А те са:

Загуба на мотивация

Най-общо казано, ако мозъкът не отделя допамин – заради минорните настроения и самотата – много хора ще изпаднат в депресия. „Социалните контакти активират мотивационните системи в мозъка. Когато хората са изолирани вкъщи, тези системи не работят. Отделя се по-малко допамин и по-малко ендорфини. Това са онези вещества, които ни държат жизнени и се грижат за това да се радваме на живота“, казва Бауер.

Повишена чувствителност към болката

Ако преди не сте изпитвали болка, изолацията изведнъж може да отключи такава“, смята професорът. Причината е, че мозъкът ни произвежда повече стресови хормони, които предизвикват депресия. Това влияе на кръвното налягане, нарушава качеството на съня. Редица изследвания са показали, че самотата повишава риска от психични заболявания и е фактор за възникване на инсулти и коронарна болест на сърцето. Като цяло самотата срива имунитета. 

Усилване на чувството за страх

Все повече хора се оплакват, че не спят добре, усилва се усещането им за страх. Това е така, защото в условия на карантина стресовите системи в мозъка се активират и се освобождава хормонът кортизол.

Нисък допамин, висок кортизол

Четвъртият проблем е следствие именно на третия – повишеното ниво на кортизол, наред с ниското ниво на допамин, водят до отслабване на защитите на имунната система. Това бе потвърдено в изследване на известния учен Джон Качопо, публикувано през 2015 г. в научния журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.

Заключението: „Останали без социални контакти, хората се разболяват, изпадат в депресия или стават агресивни“. И докато задачата на вирусолози и имунолози в момента е „ да изправят кривата на разпространение на вируса“, не трябва да оставяме на заден план психологическите, социалните и културните нужди на хората. "Ние подценяваме тези аспекти, а не бива", предупреждава професорът по психоневроимунология Йоаким Бауер.

 

Актрисата Симона Халачева: Изкуството винаги оцелява!