Общество

Колко струва PCR тестът и кой на кого плаща?

Общество

Колко струва PCR тестът и кой на кого плаща?

Седем месеца след началото на извънредното положение у нас, все още не знаем какво да очакваме, ако се разболеем от COVID-19. Нямаме избор дали да се лекуваме или не. Нямаме и избор дали да си платим теста или не. Оказва се, че при всички положения си плащаме, дори когато се преборим за безплатен тест. 

Колко струва PCR тестът и кой на кого какво плаща?

Според разследване на "Свободна Европа" от началото на май НЗОК плаща по 60 лв. на сключилите с касата договор частни и държавни лаборатории за PCR тестове за доказване на COVID-19. И отново според това разследване на колегите, от последните публикувани договори на Военномедицинска академия и Центъра по заразни и паразитни болести става ясно, че цената на един PCR-тест е между 10 и 17 лв. без ДДС. Разбира се, в цената не са включени допълнителните консумативи и труд, но по груби изчисления е доста по-различна от 90 до 120 лв., нали така? 

"16 – 17 лв. струва тест без ДДС. 7 – 8 лв. е стойността на изолация на ДНК, консумативи около 4 лв. Материалната себестойност на един тест е между 32 и 50 лв.", каза за "Свободна Европа" д-р Недялко Калъчев, началник на една от големите частни лаборатории в България. Според него надценката не е малка, но преди да се работи автоматизирано, и работата била много. Според Калъчев е редно здравното министерство да сложи горна граница на цените на тестовете, защото в тестирането за собствена сметка има принуда и "недоброволен елемент". Нямаш избор дали да се лекуваш, или не, за да не заразиш познати и непознати, но в повечето случаи нямаш и избор дали да платиш теста, или не. И дори днес, седем месеца след обявяването на извънредното положение у нас заради пандемията, механизмите за тестуване и диагностициране са абсолютно неясни.

Остава минималната статистика, до която имат достъп журналистите – че на ден държавата плаща около 2000 теста на ден, като средно тестовете са около 4500 на ден в цяла България. Вчера (21 октомври) обаче са направени 11 505 теста, над 7000 повече от средната дневна база. Аз лично се съмнявам повече от 2000 да са минали по Здравна каса, а вие? Не искам да спекулирам, но това означава, че около 9500 теста са платени от пациентите, а "печалбата" от един такъв тест излиза около 60 лева на брой.

А как всъщност стигаме до PCR тестa? 

PCR тестът е безплатен за пациента, когато бъде назначен от специалист. Според насоките, публикувани от Министерство на здравеопазването той се прави при "наличие на симптоми на остра респираторна инфекция (внезапна поява на най-малко една проява: кашлица, повишена телесна температура или затруднено дишане)". Само че "наличието на симптоматика" често се решава от личния общопрактикуващ лекар. Който пък признава, че няма нито особен опит с COVID-19, нито адекватни защитни костюми и маски. Затова предпочита да дава консултации...  по телефона. 

И понеже симптомите са доста подобни на грипа, пациентът се лекува кротко у дома няколко дни, преди да се влоши. Като обикновено първо му се предписва антибиотик (отново по телефона), а чак след това се мисли в насока тест. И ако пациентът не се почувства по-добре и не се повлияе от "дистанционното лечение", най-накрая се решава да бръкне по-дълбоко в изтънелия си от набези до аптеката джоб, за да се изследва и да се свърши с тази пагубна безизвестност.

Ще кажете – ами като е хипохондрик, да плаща. Да, ама не. Оказва се, че отговорният здравноосигурен български гражданин, който доброволно се изолира и следва предписанията, невинаги може да получи възможност за безплатен PCR. А когато реши сам да си плати изследването, плаща солено. И не само за себе си и своя тест – защото нека не забравяме всички онези, които (дали заради немарливост, дали заради невъзможност, или просто заради "хитрост") нямат здравни осигуровки, но получават спешна медицинска помощ.

 

Мозъци на открито