Общество

Колко вреден е Инстаграм за тийнейджърките

Обратно на твърденията досега

Колко вреден е Инстаграм за тийнейджърките

Снимка: Brooke Cagle/Unsplash

Повечето хора знаят, че Инстаграм може да има отрицателно въздействие върху психичното здраве, особено за тийнейджърките с проблеми относно външния вид и тялото. Дори Фейсбук знае това, както показва вътрешното проучване, което е извършил през последните три години. То се пази в тайна.

Изтекли документи от Фейсбук, получени от Wall Street Journal, показват, че социалната мрежа е прекарала последните няколко години в проучване на ефектите, които Инстаграм има върху психичното здраве на по-младите потребители. Компанията отдавна настоява, че социалните медии могат да повлияят положително на душевното им състояние. Нейните собствени изследвания изглежда противоречат на тези твърдения обаче.

"Ние влошаваме проблемите с образа на тялото за една на всеки три тийнейджърки."

Това гласи слайд от вътрешна презентация, създадена през 2019 г. Според данните от март 2020 г. пък 32% от тийнейджърките казват, че когато се чувстват зле в телата си, Инстаграм ги кара да се чувстват още по-зле.

"Тийнейджърите обвиняват Инстаграм за увеличаване на процента на тревожност и депресия. Тази реакция беше непредубедена и последователна във всички групи."

Резултатите от проучване на тийнейджъри, които са имали мисли за самоубийство, установяват, че 13% от британските потребители и 6% от американските могат да проследят проблемите си обратно до Инстаграм. На други места, повече от 40% от потребителите на социалната мрежа, които съобщават, че се чувстват "непривлекателни", казват, че чувството е започнало именно в приложението. Около една четвърт от тийнейджърите, които съобщават, че се чувстват "недостатъчно добри", също казват, че проблемите са започнали в конкретната платформа.

"Аспектите на Инстаграм се изострят взаимно, за да създадат перфектна буря", казват изследователите.

Изследвания, показващи вредното въздействие на Инстаграм върху психичното здраве на по-младите хора, съществуват от години, но Фейсбук пренебрегва всяка подобна информация, посочва технологичният сайт TechSpot. През март изпълнителният директор Марк Зукърбърг, който според съобщенията беше информиран за констатациите миналата година, заяви, че е по-вероятно социалните медии да окажат положително въздействие върху психическото благосъстояние.

Защитавайки плановете си за стартиране на Инстаграм за деца под 13 години, Зукърбърг заяви пред комитета на Конгреса: "Вярвам, че на въпроса дали компанията е проучила ефекта на приложението върху децата, отговорът е "да".

Сенатори през август помолиха Фейсбук да изпрати своите вътрешни констатации, които показват влиянието на Инстаграм върху психичното здраве на младите хора. Компанията изпрати писмо от шест страници, което обаче не включваше проучване.

Ръководителката на публичната политика Карина Нютон отговори на доклада на Wall Street Journal в публикация в блог. Тя каза, че историята "се фокусира върху ограничен набор от констатации и ги хвърля в негативна светлина".

"Проучваме начини да подканим потребителите да разглеждат различни теми, ако многократно разглеждат този тип съдържание. Ние сме предпазливо оптимисти, че тези усилия ще помогнат на хората да се насочат към съдържание, което ги вдъхновява и издига и в голяма степен ще измести културата на Инстаграм, която се фокусира върху това как изглеждат хората."
 

Фейсбук пуска Инстаграм за деца под 13 години