Общество

Коронавирусът – истинска благословия за китовете

Морските обитатели най-накрая си отдъхнаха от хората

Коронавирусът – истинска благословия за китовете

Снимка: The Guardian

Социалната изолация в градовете по време на пандемията даде така жадуваната почивка и за природата – дивите животни вече без страх се приближават до местата с повече хора, въздухът е много по-чист, заради ограниченото ползване на превозни средства и намаленото производство, а гледките все по-често се разкриват към нас с невиждана досега красота. За първи път от 30 години насам заснежената планинска верига Дауладхар в Индия разкри напълно красотата си за местните жители. 

Но това не е всичко. Намаляването на подводния шум се оказва добра новина за китовете и другите морски бозайници, смятат експертите. Изследователи, проучващи подводните звукови сигнали в реално време от обсерваториите на морското дъно на Ocean Networks Canada близо до пристанището на Ванкувър, откриха значителен спад на нискочестотните звуци, свързани с движението на корабите.

Дейвид Баркли, преподавател по океанография в университета в Далуси, водещ автор на изследване на "силата на звука", е отчел звук в диапазона до 100 Hz от два обекта –  по-близо и по-далече от брега, което доказва и значителен спад на шума. "Като цяло знаем, че подводният шум с тази честота има въздействие върху морските бозайници", казва Баркли.

Наблюдава се постоянен спад на шума от 1 януари, което представлява промяна на четири или пет децибела в периода до 1 април, а икономическите данни от пристанището показват спад от около 20% в износа и вноса за същия период. 

Намаляването на океанския трафик е като един "гигантски човешки експеримент", като много учени се опитват да установят ефекта върху морския живот. "Сблъскваме се с момент на истината", казва Мишел Фурне, от университета Корнел, който изучава гърбатите китове в югоизточна Аляска. "Имаме възможност да слушаме – възможност, която може да не се появи отново в живота ни."

Подобна е била ситуацията и след терористичния акт на 11 септември 2001 г. , когато корабният и въздушният трафик в Северна Америка също са били редуцирани. Американските изследователи са доказали тогава, че шумът от корабите е свързан с хроничен стрес сред китовете, а когато намалява, морските животни се чувстват много по-добре. "Имаме поколение гърбати китове, които никога не са познавали океана тих", казва Фурне, чиято работа показа, че те променят своето поведение според нивото на шум в океана. "Това, което знаем за китовете в югоизточната част на Аляска, е, че когато става шумно, те се обаждат по-малко, както и когато лодки и кораби преминават до тях", обяснява той.

Според учените е възможно да станем свидетели и на по-сложни "разговори" между китовете, ако им осигурим по-безшумна и безопасна среда. За съжаление, пандемията поставя и работата по събиране на данни под заплаха. Центърът за околна среда, рибарство и аквакултурна наука на Обединеното кралство в Лоустофт разполага с хидрофони за събиране на шум от четири обекта, като разчита на международни усилия за координиране на работата по мониторинг на подводния шум.

"Тепърва ще разгледаме как коронавирусът влияе на подводния шум и в цяла Европа, така че ни предстои съвсем скоро първото от много сериозни изследвания извън Канада", разяснява пред The Guardianекспертът към британското правителство Натан БершанС колегите му отдавна обсъждат как биха могли да проведат експеримент, за да направят океана по-тих и да разберат каква полза ще има от това. Затова дори и коронавирусът сам по себе си да се превърна в ужасна криза, той доведе и до възможност да анализираме данни, които не сме имали на разположение досега. 

 

Хималаите се виждат за първи път от 30 години