Общество

Кой е свети Патрик и каква е легендата за него?

На 17 март в Ирландия и по света се отбелязва денят на св. Патрик.

Кой е свети Патрик и каква е легендата за него?

Не съм успяла да разтълкувам и да преведа в рационални аргументи необяснимото и идващо от "дълбините" на ранното ми детство привличане към Ирландия. То е устояло на времето и промените в емоциите и нагласите ми, а аз продължавам да съм увлечена...

Покровителят на Ирландия, св. Патрик, всъщност дори не е местен жител. Tой, подобно на едни други равноапостоли – светите братя Кирил и Методий, е чужденец. Роден във Великобритания по време на римските нашествия, около 16-годишен е отвлечен от ирландски пирати. В продължение на шест години е роб, използван като пастир.

До попадането си в робство, както сам признава в изповедта си, не е бил активно вярващ. В плен преосмисля това и започва да намира утеха в молитвите си, пречиства се от греховете си и става искрено вярващ християнин. В отговор на горещите си молби чува глас, съобщаващ му, че вече може да се прибере у дома и че в пристанището го чака кораб, който да го отведе.

Бягайки от господаря си, Патрик изминава близо двеста километра пеша и с труд увещава капитана да го качи на плавателния съд. Заедно с моряците прекарва три дни в морето и двайсет и осем в "пустинята", някъде из земите на Великобритания. По това време се случва нещо интересно – изнемощелите му спътници стават свидетели на "чудо", измолено от него. Срещат стадо диви свине, а уловът им помага да възвърнат силите си.

Някъде около 20-годишнината си, след редица приключения, младежът се завръща в родината при семейството си и постъпва в манастир вероятно във Франция, където изучава основополагащите трудове на християнството. Няколко години след това получава видение, в което хора от Ирландия го молят да се върне и да донесе светлината на божието слово в страната им. Подчинявайки се на видението си, възприето от него като божия повеля, Патрик се завръща в Ирландия като мисионер с благословията на папата.

За биографичните факти и мисията знаем от достигналите до нас два източника на латински, Confessio и Epistola, чието авторство се приписва на св. Патрик. Подробностите, както и различните легенди и чудеса, свързани със светеца, не се приемат безкритично от различни учени. Вероятно те са или смесица от различни исторически събития и биографии на отделни личности, или откровени измислици, каквато е легендата за прогонването на змиите от Ирландия (на острова никога не имало такива). Друга симпатична легенда е тази, с която покровителят на Ирландия обяснява идеята за Светата Троица на покръстващите се чрез трилистната детелина, днес популярен символ. Любопитна е и онази, която разказва как от дървения му бастун изниква дърво.

Мисионерският живот на светията не е лек и е изпълнен с премеждия, лишаване от свобода, пререкания с местни вождове и друиди (жреци), бягства. За двайсет години той кръстосва надлъж и нашир Ирландия, покръства хора, строи църкви, манастири, училища.

Умира на 17 март, като точната година не е ясна. Оставя след себе си един християнизиран остров. Датата на смъртта му се отбелязва като ден на св. Патрик и се празнува не само в Ирландия.

"Смърт и славеи" – гледате ли го?