Общество

Крачка напред за слънчевите деца

Наричат ги “слънчевите деца” - те са усмихнати, любвеобилни, излъчват светлина и са родени с една хромозома повече. Всяка година 1 от 700 деца по света се ражда със Синдром на Даун и това е една от най-честите генетични аномалии.

По-важното обаче е, че те могат за развият пълния си потенциал, ако им се даде възможност и в зависимост от проявлението на Синдрома на Даун – да се интегрират, да учат и да се развиват, да бъдат активни и пълноправни членове на обществото, да имат семейства и да работят. Едно от най-важните и значими предизвикателства пред на хората със Синдром на Даун, както и пред всички със специални нужди и именно активното им социализиране и включване в пазара на труда.

След успеха на първите ателиета в рамките на „Крачка напред. Кампания за кариерна ориентация на хора със синдром на Даун” продължаваме и с втора вълна от събития, в които младежи и възрастни със специални нужди да се включат в занимания по керамика и изобразително изкуство.

Ателиетата се проведат всеки вторник от 15.30 в пространството „+ Това“ на ул. „Марин Дринов“ 30 в София.

Достъпът за участие е свободен за всички хора и младежи със специфични умения и Синдром на Даун. Имайте предвид броят на участниците е ограничен и трябва предварително да заявите участие на мейл: [email protected].

 

Защото вярваме, че всеки човек е ценен ресурс на общността и заслужава шанса да развие своя потенциал и да живее с надежда за бъдещето.

Хората с увреждания трябва да бъдат свободни и равни с всички останали – свободни да правят своя избор и равни в предоставените възможности да го осъществяват.

Ментор на предстоящите ателиета по изобразително изкуство ще бъде Кристина Тужарова – графичен дизайнер и илюстратор, автор и лектор в “История на изкуството за любители”, която има магистърска степен от Националната художествена академия, София, специалност “Плакат”.

Инициативата "Крачка напред" е на Mish Mash Fest, един от най-големите фестивали за съвременно приложно изкуство , заедно с "Момичетата от града" в партньорство с Maria’s World Foundation, Столична община и със специалната подкрепа на Георги Георгиев, председател на СОС.

Екипът вярва, че благодарение на изкуството, менторството и уменията на творците, част от феста, хората със специални нужди и Синдром на Даун могат да придобият специфични умения в различни сфери на приложното изкуство и да се започнат активно да се занимават с изкуство.