Общество

Кремъл забранява Навални да бъде транспортиран в Германия?

Състоянието на руския опозиционер остава тежко

Кремъл забранява Навални да бъде транспортиран в Германия?

Германия изпрати самолет за руския опозиционер Алексей Навални, който е в кома след вероятно отравяне. Според говорителката на опозиционера и прессекретар на ФБК Кира Ярмиш Навални се е почувствал зле по време на полет от сибирския град Томск за Москва и след спешно кацане е бил откаран в болница, където е поставен на командно дишане. Привържениците му са убедени, че е бил отровен, докато е пиел чай на летището.

Здравословното му състояние остава тежко, макар и подобрено, което е и аргументът на лекарите да откажат транспортирането му в германската болница Charite. Съпругата на Навални – Юлия, съобщи, че днес рано сутринта докторите са подготвяли документи за транспортиране, но са променили плановете си в последния момент. "Не можем да се доверим на тази болница", каза Юлия. А Ярмиш допълни: "В последния момент лекарите не дават разрешение. Разбира се, това решение не е взето от тях, а от Кремъл".

Кинопродуцентът Яка Бизил, основател на организацията Cinema fоr Peace, заяви, че самолетът е екипиран с медицинска апаратура и лекарски екип. Той поясни, че е бил помолен за спасителната операция от Пьотр Верзилов от групата Pussy Riot, който също беше отровен, а след това беше спасен от германски лекари.

Сътрудниците на Навални ще се обърнат към Европейския съд по правата на човека. "Искаме на властите да им бъде забранено да възпрепятстват транспортирането на Навални до друго медицинско заведение. Забавянето на транспорта може да доведе до непоправима вреда за живота и здравето му", гласи туит на Ярмиш. 

Германският канцлер Ангела Меркел поиска бързо разяснение от Русия относно обстоятелствата около предполагаемото отравяне. Да не забравяме, че на съвестта на Кремъл лежат доста (опити за) политически убийства – някои чрез отравяне, други чрез показни екзекуции. 

Едно от тях е това на Анна Политковская – журналистката с едно от най-смелите пера в съвременната руска преса, която привлече вниманието на обществеността с откритите си репортажи за военнопрестъпленията на руската армия в Чечения. Книгите ѝ “Чечения – истината за войната” и “В путинова Русия” бяха издадени в рекордни тиражи. Тя бе застреляна на 7 октомври 2006 г. на 48-годишна възраст във входа на блока си в Москва. Европейският съд по правата на човека в Страсбург се произнесе в полза на близките на известната разследваща журналистка и осъди Русия да им изплати 20 000 евро обезщетение. Основният извод на магистратите е, че държавата "не е успяла да осъществи подходящите мерки при разследването, за да установи поръчителите на убийството". Решението им обаче не е окончателно и може да се обжалва в 3-месечен срок.

На 27 февруари 2015 г. демонстративно е убит и известният политик и най-яростен критик на президента Путин – Борис Немцов. След вечеря с приятелката му е застрелян съвсем близо до Кремъл. Показното убийство на известния политик на толкова оживено място скандализира обществеността. 

Опитът за покушение срещу двойния руски агент Сергей Скрипал завърши с четирима отровени, един ослепял и един смъртен случай.  На 4 март 2018 г. на една пейка в парк са открити двама души в безсъзнание – руският двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Също толкова бързо е установено, че двамата са отровени с нервнопаралитичното вещество "Новичок". Следата сочи към Москва. Дни по-късно британската министър-председателка Тереза Мей обявява, че "най-вероятно" зад покушението стои Русия. А четири месеца по-късно мъж и жена откриват в Солзбъри бутилка, с която очевидно отровата е била пренесена. Двамата влизат в контакт остатъците от отровното вещество – по-късно жената умира, а мъжът ослепява.  Докато Сергей и Юлия Скрипал се борят за живота си, ескалират политическите реакции. Два дни след покушението Борис Джонсън заяви, че не иска да сочи никого с пръст. Въпреки това той нарече Русия "злокачествена и разрушителна сила", а посланици, последваха ултиматуми, изгонени бяха и немалко дипломати от двете страни. 

 

Кремъл срещу Прага: дипломатически скандал или шпионски заговор?