Общество

Кристо се оттегля от проекта си "Над реката" като протест срещу Доналд Тръмп

И отново показва какво е свободен човек

Кристо се оттегля от проекта си "Над реката", за който работи от 20 години и за който до момента е похарчил 15 милиона долара – сребърният навес, дълъг 68 км, няма да покрие реката Арканзас в Колорадо.

Кристо обяснява, че теренът, на който трябваше да се състои "Над реката", е федерален, а той не иска да има нищо общо с новия собственик, олицетворяван сега от Доналд Тръмп. До момента това е най-видимият и най-скъпият протест срещу Тръмп и неговата администрация. Следва да подчертаем, че артистичните среди по принцип са много зависими от ултра богатите и често политически консервативни колекционери на изкуство. Наскоро друг артист – художникът Ричард Принс, върна на Иванка Тръмп 36 хиляди долара за своя картина. [[more]] Кристо не е пожелал да коментира подробности около решението си. Спомена само, че удоволствието от работата си е отишло поради природата на новата администрация. "Проектът повече не ме вълнува. Защо да харча повече пари за нещо, което на искам да правя?"

Работата по монументалния проект "Над реката" започва преди 20 години. Това трябваше да бъде най-големият, реализиран от Кристо, проект в Америка: 67 километра сребърно покривало. Идеята за този проект се ражда през 1958 г., когато двамата с Жан Клод подготвят опаковането на Пон Ньоф в Париж. "Видяхме тъканта и тя беше толкова красива, сребърна, блестяща от отразената светлина на реката, че просто се погледнахме и се усмихнахме." Двамата са посетили десетки реки, преди да се спрат на Арканзас и да установят дължината на инсталацията – много популярен участък за рафтинг. Преминали са и през много тежък процес на получаване на разрешения.

Сребърният балдахин трябваше да бъде опънат върху стоманени кабели, закотвени по двата бряга на реката, а впечатлението от инсталацията щеше да бъде най-пълноценно отдолу, върху самата вода. Построяването на инсталацията трябваше да отнеме две години, а тя щеше да остане отворена безплатно за публиката за краткия си живот от две седмици. 

По материал от New York Times