Общество

Късно е за всичко, освен за локдаун. Но и за него е късно

Нова вълна, стара криза

Късно е за всичко, освен за локдаун. Но и за него е късно

Снимка: Pexels

Намираме се в разгара на поредната вълна от пандемията – болничните легла отново не стигат, а основни лекарствени продукти като аспирин все по-трудно се намират в аптеките.  Потреблението на кислород нараства. В петък медици сигнализираха, че ако не се предприемат мерки, може кислородът вече да не стига, затова има призиви да се спре износа му от България. Днешната статистика сочи, че новите случаи на коронавируса са 6007. Направените изследвания за близо 49 862 , което означава, че процентът на положителните проби е 12%. 310 души са загубили живота си в битката с вируса. По всичко личи, че новият локдаун се задава и тази есен.

Мнението на експертите

„Преживяваме най-тежката от трите вълни на коронавирус, броят на заразените е с 25% по-висок от предишните. Ситуацията с реанимационните легла и интензивните отделения е критична, на ръба сме да ги осигурим, както и да осигурим лекари-реаниматори“, заяви здравният министър Стойчо Кацаров в ефира на bTV. Toй потвърди, че вече се обмисля идеята за нов локдаун. „Ако сегашните мерки не дадат резултат, това е последната възможност - пълно спиране на всяка стопанска и обществената дейност. Но имаме възможност, спазвайки мерките и при ваксинация, да го избегнем“, увери здравния министър. На въпрос дали локдаунът ще е до изборите, той отвърна „Не мога нито да го потвърдя, нито да отхвърля. Не го решавам аз, а зависи от ситуацията в страната“.

„Ако заболеваемостта в страната достигне над 1000 заразени на 100 хил. души и запълване на леглата за неинтензивни грижи над 9 хил., ще се въведе локдаун", предупреди и зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов.

Подобно мнение изрази и съветникът на здравния министър проф. Мира Кожухарова. Възможно е да се стигне до тотален национален локдаун. Всичко ще спре, когато болниците не могат да ни осигурят грижите, от които имаме нужда. Интервалът между 6000 и 8000 болнични легла, заети за неинтензивно болни, е приемлив, над 10 000 е границата, която нашата здравна система не може да поеме, защото няма толкова персонал. Не става дума за легла, а за персонал“, заяви тя пред БНТ. „Ако не ограничим броя на болните хора и на заетите интензивни легла, вървим към тотален локдаун“.

Продължава на следващата страница... 


Самата тя смята, че той вече е въведен, тъй като в заповедта на министъра, пише „забранява се, спира се". „Едно заведение или един фитнес, вече са затворени. За да работи фитнесът, собственикът му трябва да заяви, че персоналът е ваксиниран и безопасен", поясни Кожухарова. Ако бъде въведен пълен локдаун, това би означавало, че зелените сертификати вече няма да ни осигуряват достъп до обществени места, защото те просто няма да работят изобщо.

Председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев също сподели опасението си, че най-вероятно ще преминем към локдаун, тъй като отношението на хората към мерките срещу разпространението на коронавируса е „почти пренебрежително“.

„Не се забелязва някой да се е стреснал и да взима сериозни мерки по отношение на използването на маските и по отношение ваксинирането. Държавата ще ни принуди да сме малко по-кротки за известно време, за да се прекъсне ръста на разпространението", коментира той пред телевизия Bloomberg.

„Лекарите се измориха да обясняват, че изходът от ситуацията да се движим от локдаун към локдаун е ваксинацията. Няма по-надеждна защита в момента от ваксинацията в борбата с вируса", заяви президента Румен Радев миналата седмица, след като посети Центъра за спешна медицинска помощ в София. „Каква е алтернативата? Вижте Латвия – пълен локдаун. Алтернативата е затваряне на всички търговски обекти, без на тези от първа необходимост и аптеките. Виждате вечерен час в някои държави. Цялата държава замира. Това ли искаме? Това се опитва Министерството на здравеопазването и държавните институции - да избегнем огромни щети за социалния, икономически и културен живот".

Има ли решение

За съжаления новия вариант на коронавируса – „Делта“ е по-заразен и покосява държавите с по-ниско ниво на ваксинация. Латвия въведе локдаун от  21 октомври до 15 ноември, като голяма част от магазините, ресторанти, училища и места забавления ще бъдат затворени. Въвежда се и вечерен час между 8 часа вечерта и 5 сутринта,

Премиерът Кришянис Каринш се извини на хората, които са се ваксинирали – явно броят им не е бил достатъчен, за да се създаде имунитет на населението. Каринш допълни обаче, че по-строгите ограничения за неваксинираните ще останат в сила и след 15 ноември. Заразените в Латвия са три пъти повече от предишния пик, а в съседна Румъния – двойно. Ето защо се наложи двете държави да транспортират болни в други държави, тъй като болничната система изнемогва и не може да осигури лечение на всички.

Продължава на следващата страница... 


Единственият изход от пандемията е имунизирането на около 80% от населението. За целта то трябва или да се ваксинира, или да е преболедувало вируса. Връзката между смъртните случаи и броя на ваксинираните е безспорна – в Португалия и Малта, които са първенци по процент ваксинирано население, смъртните случаи клонят към нулата. В България и Румъния обаче малкият брой ваксинирани е предпоставка за нова здравна криза. Неслучайно от месеци България се нарежда на някое от първите места по смъртност – мрачна тенденция, която бе установена още миналата пролет. И дори въвеждането на зелен сертификат бе неефективно при ваксинирани около 20% от населението при липсваща адекватна информационна кампания.

Мерките повишиха интереса към ваксините и тестването, но и задълбочиха още повече бездната между здравия разум и убежденията на много наши сънародници, че ваксините ще им навредят. Затова бяха организирани демонстративни нахлувания без маски и сертификати в няколко града с призиви „Свобода или смърт“. Но пътят към свободата не е нужно да минава през смъртта, не и в 21 век.