Общество

Късометражен филм за протестите в Иран по поръчка на Vogue

Жени, живот, свобода!

Късометражен филм за протестите в Иран по поръчка на Vogue

Снимка: Canva

„Жените в Иран, младите хора, протестиращи на улицата, казват: „Ние дори не искаме реформа. Искаме край на тази диктатура.“

Така заявява родената в Иран, базирана в Ню Йорк художничка Ширин Нешат в „Жени, живот, свобода“, нов кратък филм, поръчан от Vogue, на младата режисьорка  Рокси Резвани. Самата Резвани с повече от „шарен” произход, във вените и тече британска, малайзийска, китайска и иранска кръв, а въпреки младостта си вече направи силна заявка с филма си „Малкия Пхенян“ от 2018 г.

Замислен на фона на бурните протести в Иран, които започнаха през септември след смъртта на Махса Амини, краткият документален филм въвлича трима водещи ирански творци в вълнуващ разговор за потисничеството, смелостта и надеждата. Освен кадрите с Нешат, лентата включва коментари от базираната в Париж актриса Голшифте Фарахани и базираната в Лондон дизайнерка Париа Фарзане.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Кадрите са заснети в декор, наподобяващ старомодна иранска всекидневна, създаден от креативния продуцент Саба Киа и дизайнера на продукцията Рана Фадави.

„Бях съсипана, когато чух новината за смъртта на Махса Амини, и още по-наранена, когато видях как правителството се отнася към протестиращите, много от които бяха бити, застреляни и убити“, казва Резвани пред Vogue.

Във филма са включени рамкирани портрети на Сарина Есмаилзаде, Асра Панахи, Хадис Наджафи, Ханане Киа, Мину Маджиди, Махса Мугуи и Ника Шакарами – само няколко от стотиците, загинали след началото на демонстрациите.

Филмът е своеобразна препратка към етническо многообразие на Иран, а „Жени, живот, свобода“, кюрдският лозунг за независимост, прегърнат от протестиращите в Иран и в чужбина, се появява на кюрдски, фарси, белуджи и азербайджански, „за да покаже единна позиция в нашата солидарност“, обяснява Резвани.

Нейната надежда е филмът да накара зрителите да се замислят върху многото десетилетия на насилие и автокрация, които най-накрая доведоха Иран до ръба. Размириците там сега, отбелязва Резвани, „са част от дълга и болезнена история на иранците, борещи се за свобода, която се проследява назад през много поколения; революцията от 1979 г. и водения от Обединеното кралство и САЩ преврат от 1953 г. преди нея. Нуждаем се от хора по света, които да свидетелстват за това, което се случва на място, така че нарушенията на човешките права, дирижирани от правителството, да не останат непроверени”.

Рокси Резвани е британска режисьорка от ирански и малайзийско-китайски произход, родена и отгледана в Брент в Лондон. Тя има сериозен опит в разработването и продуцирането на новаторски истории за независими документални филми и телевизия. Най-често творбите и представят разкази за ежедневието  от различни гледни точки, особено когато става дума за темите „семейство“, „скръб“ и „дом“.

Тя бе призната от The Dots за един от техните 200 творчески изобретатели за 2018 г. и избрана през 2017 г. от Sheffield International Doc/Fest като „бъдещ продуцент“. Работила е и по двата сезона на двукратно номинирания за награда Еми сериал за правата на ЛГБТ+, Gaycation, и  e носител на наградата на New York Newswomen’s Club за специални телевизионни репортажи, States of Undress.