Общество

Куба: собствени ваксини с поетични имена

Индия пък вече е най-големият производител на ваксини в света

Куба: собствени ваксини с поетични имена

Снимка: Alexander Kunze/Unsplash

Куба може да е на прага на истински пробив по въпроса с ваксините срещу коронавирус и това се случва точно навреме, тъй като броят смъртните случаи и на новозаразените нараства на острова. От началото на март две от четирите ваксини за вътрешна употреба, разработвани в карибската държава навлизат в третата и последна фаза на клинични изпитания.

Докато други развиващи се страни се съревновават с по-богатите държави за достъп до повече дози, Куба залага всичко на производството на собствени ваксини. Това е колкото упражнение в националната гордост, толкова и отговор на кризата в общественото здраве.

Дори имената на ваксините показват стремежа на Куба към утвърждаване на суверенитета и самодостатъчността. 

Две от тях са наречени Soberana 01 и Soberana 02, което означава "суверенна" на испански. Третата ваксина се нарича Abdala, заимствано от името на стихотворение на кубинската революционна икона Хосе Марти. Четвъртият продукт, който се разработва в страната, се казва Mambisa, от името на кубинските борци за свобода mambises, които са водили кървава война за независимост срещу испанците.

Кубинските учени започнаха набирането на около 44 000 доброволци в Хавана на възраст между 19 и 80 години за своето финално проучване на двудозовата  Soberana 02.

Ако ваксината се окаже успешна, правителството заяви, че ще ваксинира цялото си население от 11 милиона с първата ваксина срещу Covid-19, разработена и произведена в Латинска Америка. Куба заяви също, че ще изнася ваксината за други държави и ще я предложи на туристите.

Производителят "БиоКубаФарма" съобщи през февруари, че препаратът е безопасен и действа срещу коронавируса. Това са установиха клиничните изпитания от втора фаза, в която са взели участие 760 доброволци. Иран вече също започна широкомащабни изпитания на Soberana 02 , а Мексико води преговори с Куба да се включи. CNN съобщава, че Суринам и Гана се интересуват от закупуване на кубински ваксини, когато лекарствата са готови.

Кубински учени казват, че очакват ваксините им да променят играта – не само срещу нарастващия брой на заразени с Covid-19, но и заради катастрофалното въздействие на пандемията върху тяхната икономика.

73-годишният Рафаел Ернандес е участник в проучването на ваксината и заявява, че нежеланите реакции са леки.

"Преди да приложи първата доза, лекарят ми каза, че не са регистрирали, сред стотиците ваксинирани пациенти, нито една нежелана реакция, освен леки болки, повишена температура, скованост във ваксинираната ръка, треска или лек дискомфорт." 

В същото време в Индия възникнаха половин дузина фабрики за ваксини, които заедно представляват около 60 процента от глобалния капацитет за производство на ваксините днес.

AstraZeneca предоставиха лиценз на най-големия производител на ваксини в света да изработва и доставя техния препарат срещу Covid-19 най-вече в Индия и Югоизточна Азия, но също Саудитска Арабия, части от Африка и Бразилия.

"Светът няма избор в пандемията – той трябва да дойде в Индия", казва милиардерът Арад Пунавала, цитиран от Der Spiegel.

През януари цеховете на Пунавала в Западна Индия произведоха между 70 и 80 милиона дози от ваксината, а от март капацитетът им трябва да достигне по 100 милиона дози месечно.

 

Германия - задръстена с неизползвани ваксини