Общество

ЛГБТИ Дева Мария предизвика скандал в Полша

Според църквата хомосексуализмът е грях

ЛГБТИ Дева Мария предизвика скандал в Полша

Снимка: NurPhoto via Getty Images

Три жени от Полша бяха изправени пред съда заради плакати, в които ореолът  на Дева Мария е изрисуван с цветовете на дъгата. Активистките показаха изображенията през 2019 г. в отговор на великденска литургия, която определи ЛГБТИ като грях.

Иконата, използвана в техните плакати е самата „Дева Мария от Ченстохова“, силно почитана от полските католици. Тази седмица излезе и решението на полския съд, според което художничките не са признати за виновни. Ако не бяха оневинени, те щяха да лежат в затвора за 2 години Решението идва само няколко дни след като хеви метъл певец в Полша стартира фонд за правна защита на артисти, обвинени в богохулство.

Случаят започна през април 2019 г., когато жените разлепиха плакати и стикери около град Плоц в знак на протест. „Никой не трябва да бъде изключван от обществото", каза тогава Елзбиета Подлесна пред ВВС. „Сексуалната ориентация не е грях или престъпление и Дева Мария би защитила такива хора от Църквата и от свещеници, които смятат, че е добре да осъждаме другите."

Изображенията обаче бяха определени като „карикатури“ от някои политици. Тогавашният вътрешен министър на страната Йоахим Брудзински заяви, че „всички тези глупости относно свободата и толерантността не дават право на никой да обижда чувствата на вярващите“.

Президентът Анджей Дуда беше преизбран за втори мандат през 2020 г., а по време на политическата си кампанията той определи призивите за правата на ЛГБТИ като "дори по-разрушителни" от комунизма. Затова предложи в полската конституция да се забранят еднополови бракове и осиновяването от еднополови двойки. Понастоящем Полша не признава еднополови съюзи, осиновяването също не е позволено.

И докато повечето европейски държави изменят законодателствата си в полза на толерантността и демократичните ценности, Полша сякаш се връща назад в развитието си – през миналата година опита да забрани абортите, а шест града в страната се самообявиха за „зони свободни от ЛГБТ“, заради което ЕС изтегли финансирането си от тях.

 

Немски футболисти в подкрепа на ЛГБТИ спортистите