Общество

Ливан най-накрая получи отговор кой е виновен за убийството на Харири

Получиха ли убийците желаната от ливанците присъда?

Пристанището в ливанската столица Бейрут би могло да бъде определено като олицетворение на разрушението. Взривът на амониевия нитрат, съхраняван на пристанището в продължение на 6 години, унищожи голяма част от Източен Бейрут заедно с хиляди човешки съдби.

Преди 15 години обаче друг взрив (на няколко километра от пристанището) също промени историята на Ливан. На 14 февруари 2005 г. при мощна експлозия на кола бомба загинаха повече от 20 души, сред които и премиера Рафик Харири, символ на промяната за голяма част от ливанците. Възмездието беше дълго чакано от поддръжниците му и след повече от десет години присъдата Специалният трибунал за Ливан в Хага, подкрепян от ООН, вече е факт, който може отново да разтърси страната.

За виновен е признат основният от четиримата обвиняеми членове на подкрепяната от Иран шиитска групировка "Хизбула" – Салим Айяш. Съдът oбаче прави заключение, че  Сирия и "Хизбула", която е и политическа партия в Ливан, може и да са имали мотиви за елиминиране на Харири, но няма доказателства, че са замесени в убийството.  

То предизвика бурни протести и международен натиск и доведе до изтеглянето на сирийските войски от страната след 29-години. Поддръжниците те на Харири дори поставиха билборд с лика му и брояч за отмерване на времето до съдебното решение, който спря да работи миналата година, а по-късно изчезна. 

Кой е Рафик Харири?

Неслучайно, когато се обсъжда неговата личност, често се прави аналогия с Кемал Ататюрк. Харири е политик с прозападна ориентация, близък с Франция (както и с вече вече покойния френски президент Жак Ширак), но и свързан с държавите от Персийския залив с изключение на Иран.

В политиката си той се изправя срещу „Хизбула“ (въоръжена групировка, създадена, за да се противопостави на Израел, която е третирана от много страни, включително и България, като като терористична организация) и разширяващото се иранско влияние. Полага огромни усилия за възстановяването на Ливан след Гражданската война през 70-те и 80-те години. Интересен факт е, че Харири е сунитски милиардер с успешна кариера в строителния бизнес.

Има и още...


След създаването на Специалният трибунал за Ливан, който гледа делото за убийството Харири през, лидерът на "Хизбула" Хасан Насралла отказа да предаде четиримата заподозрени на международното правосъдие и отхвърли всички обвинения срещу тях. Той определи процеса като политически, а страната беше заплашена отново от гражданска война. 

Какво ще се случи след присъдата?

Редица анализатори обръщат внимание  на последствията от решението на Трибунала. Бивш дипломатически съветник на убития премиер твърди, че е малко вероятно да има безредици в страната. В същото време Муханад Хаге Али от близкоизточния център „Карнеги“ смята, че може да има ескалация на напрежението между верските и етническите групи, съобщава пред „Ройтерс“, цитирана от "Дневник". Според него „Хизбула“ и „Движението на бъдещето“ желаят да избегнат конфликтите, но външни сили могат да повлияят на противопоставянето.  

Въпреки това политическите сили следват умерена политика заради изострените обществени реакции по повод на взрива отпреди две седмици. Твърди се, че  пристанището в Бейрут до голяма степен е под контрола на „Хизбула“. Ливанците смятат, че лошото управление и корупцията в страната, са причината един от най-големите индустриални инциденти в историята. Затова се стигна и до оставката на досегашния премиер Хасан Диаб, според когото „корупцията е по-голяма от държавата“.

Към момента властите отхвърлят възможността за международно разследване на инцидента, за разлика от случая с атентата срещу Рафик Харири, а твърди противници на подобни действия са “Хизбула“ и президентът Мишел Аун. Според тях разследване, включващо ФБР или чужди структури, ще прикрие евентуалната намеса на Израел, който технически е във война с Ливан. Израел отрича съмненията взривът да е бил причинен от ракета или нападение. Според ливанските граждани обаче, страната им не е в състояние да открие сама отговорите за трагедията. 

 

Разбитото сърце на Бейрут