Общество

Локдаун или нокаут - реакциите в социалните мрежи

Защото всички говорим и мислим за това...

Локдаун или нокаут - реакциите в социалните мрежи

Photo by Tim Mossholder from Pexels

Когато всички очаквахме учениците да тръгнат отново присъствено на училище, получихме точно обратната новина. От снощи живеем в очакването на втори, макар и частичен, защото няма да има КПП-та, локдаун

Веднага социалните мрежи се напълниха с коментари по темата, което е съвсем очаквано - в крайна сметка това решение засяга всички нас и в следващия, близо месец ще подчиним ежедневието си на него. За разлика от първия локдаун, сега противниците като че ли са по-малко. Защото вирусът категорично влезе в домовете ни през есента. Но това, че този път обществото не се съмнява в заразата, не значи, че не е критично към начина, по който реагира държавата. Защото въпросите и промените са много, а финансовият аспект свети в червено SOS. 

Не липсват и съмнения, че предварителното оповестяване на мерките, преди да бъдат гласувани, е чисто и просто сондиране на мненията и ако са твърде крайно - Бойко Борисов по стар навик ще се нагоди по тях. Ето какво мислят по въпроса хората, чиито мнения приковаха вниманието ни.

Методи Лалов, юрист и общински съветник

Мерките, които правителството предлага да влязат в сила от петък, са адекватни и даже закъснели. Не по-малко наложително обаче е да има ясна и категорична подкрепа за бизнеса и за самоосигуряващите се лица, които издържат държавата, а за това няма и дума.

Борисов вдигна заплатите на чиновниците, а те няма да работят. ВСС раздава бонуси, а съдът едва креташе досега, скоро пак ще затвори.

Деси Тенекеджиева, актриса и певица

В Австрия компаниите, засегнати от затварянето, могат да кандидатстват за до 80% от оборота им за същия период на предходната година. 

В Дания малките и средни предприятия могат да получат компенсация до 90% от оборота си, а големите - до 70%. Компании, които са били принудени да затворят заради Ковид-19 - в т.ч. нощни клубове, организатори на културни и спортни събития и др., могат да кандидатстват за компенсации в размер на 100% от загубения си оборот!

В Унгария държавата ще възстанови 80% от стойността на резервациите в туристическия сектор, направени в рамките на 1 месец преди 8 ноември.

В Англия работещите на трудов договор ще получат 80% от заплатата си същия период на предходната година, а физическите лица, които се самоусигуряват- също...

Как ще се справят хората останали БЕЗ работа в БЪЛГАРИЯ? Не искам хората и скъпите ми колеги да измират от глад, стрес и да слагат край на живота си.

Виолина Анчева, Мис Вселена 2016

Когато работиш на държавна службичка и изпълняваш ролята на канцеларски плъх и всеки месец си получаваш заплатата ти е все тая... НО ако работиш в секторите, които няма да работят, няма да мислиш така. Обяснете на децата си защо няма да им купите нещо, което им се яде, защо няма да им купите нови обувки, нови дрехи, защо няма да получат коледен подарък! Нито един от онези "загрижени" хора, които с години на ред, без значение от цвета на партията, съсипваха болниците и ги превърнаха в мизерни дупки за източване на здравната каса, няма да дойде и да ви попита имате ли пари, имате ли храна. 

Илиян Василев, дипломат

Локдаунът е лесна работа, но ефективността му е спорна. Безспорно е че ще причини цунами спрямо доходите на населението и което е още по лошо разсловение. Отнася го частния сектор и общинските служители. Чантаджиите и политиците са си добре.

Най-големият проблем е че за разликата от незабавния локдаун, икономическите мерки докато се приемат, докато се организират и приложат, тоест дадат ефект минават месеци. Тоест ударът ще бъде понесен и след това ще реанимират "починал" бизнес.

Аделина Банакиева, активист и доброволец

Аз нямам нищо против да затягат мерки, да няма кръчми, да останат по домовете си всички и т.н. Ако щат и КПП да турнат на всеки ъгъл... АКО на всеки, ама абсолютно на всеки жив човек в таз държава,се осигури минимален доход!

На артисти, музиканти, бармани, миячи на коли, продавачи, вносители на коледни сувенирчета, на ски и сноуборд, на дрехи...абе на ВСЕКИ човек трябва да се осигури минимална работна заплата! Тогава могат да затворят всичко!

Аз отново този ужас от март, с повсеместни молби за храна, нямам сили да го преживея! И отново напомням- ИМА хора с увреждания, ИМА хора с психически проблеми които НЕ могат да носят предпазни средства и чиито близки не могат да пазаруват, майки на деца с аутизъм ги свалят от метрото!

Трябва да има мерки за хората с увреждания! ЧУЙТЕ НИ!

Калин Терзийски, писател, по професия психотерапевт 

Съжалявам

но този министър

това продажно спрямо новия световен фашистки ред управление

ще донесе провал на страната ни. Министърът, който предлага новите мерки, надявам се, ще бъде запомнен като най-вредния и отвратителен човек в новата ни история. Надявах се, че управниците ни имат морал, достойнство и кураж - да не предават държавата. Защото да спреш една държава, да спреш една трета от хората и от работа и всички - от култура и забавление - това е всъщност обричане на смърт. И начало на електронна пещерна епоха. Да лишиш без никакви уговорки хората в една държава от свободите им - не е никаква грижа за хората. Това е чисто и просто брутално погазване на човешките права. 

Емил Абазов, мениджър в туризма 

Държавната администрация излиза в добре платен отпуск с коледни бонуси, а частния бизнес излиза във фактически фалит...

Теодор Михайлов

Локдаун по Байтошово време:

- В магазините няма нищо, а и да има - никой не го иска. Нещата от първа необходимост свършват рано сутрин и така никой не смее да се успива.

- Банани само по Нова година в скъпия магазин по 3 лв./кг при средна заплата от 150 лв.

- Освен МВР, ДС и др. милиционери те следят и ДОТ (доброволни отряди на трудещите се). Това бяха дебили, които не са успели да станат дори милиционери, но бяха особено активни в дебненето, понеже получаваха некви мизерни облаги.

- Две години и три месеца казарма. Там не само си локдауннат, но маршируваш, чистиш и си подложен на гърч от шебеци, които не са били способни дори да станат дотаджии.

Приятен шокдаун от петък нататък!

Емил Джасим, образователен експерт

Лятото трябваше да избират между българския народ и властта. Те избраха властта, затова българският народ ще им я отнеме. Но дотогава сме оставени сами на себе си. Затова истински моля всеки, който чете това:

Да имаме малко повече милост едни към други. Да се опитаме се да сме по-мили, защото сега не знаем, както казва поетът Борис Христов, под каква ютия гори всеки от нас. Навярно всеки се притеснява за близките си - дали ще оздравеят, дали ще имат работа, дали ще имат какво да ядат утре... Затова нека, въпреки престъпното правителство, се опитаме да бъдем истински родолюбци и помагаме на сънародниците ни.

Защото сме в Четвъртата национална катастрофа, а от историята знаем, че само силният ни дух и солидарността могат да ни запазят като общество.

Божидар Божанов, софтуерен инженер и блогър

Мерки се въвеждат със заповед на министъра на здравеопазването, не с решение на Министерския съвет. Конструкцията, която гледаме, има няколко обяснения:

- министърът е предлагал на премиера тези мерки, но той е отказвал. Затова сега министърът хвърля топката към Борисов, за да получи отговора публично;

- министърът (и щабът) не си говорят с премиера и затова се налага да му предлагат мерки с извънреден брифинг;

- премиерът иска да тества обществената реакция с едни "предпоследни" мерки;

- никой не знае какво се случва и затова се правят излишни процедурни стъпки. 

 

"Налагаме локдаун – спасяваме животи"