Общество

Лондон блокира закон за смяна на пола на 16-годишните

Лондон блокира закон за смяна на пола на 16-годишните

Лия Томас финишира с 38 секунди преди съотборничката си миналия декември и това събуди правната полемика за транссексуалните спортисти
Снимка: Hunter Martin/Getty Images

Британското правителство блокира закон, приет от регионалния шотландски парламент, който даваше път на смяната на пола за жителите на Шотландия, съобщи Ройтерс. Британският министър по въпросите на Шотландия Алистър Джак обаче заяви, че за първи път се възползва от правото си да наложи вето на шотландски закон, което породи нов спор между централното правителство в Лондон и регионалния кабинет в Единбург.

Миналия месец след ожесточени дебати в Шотландия беше приет спорния закон за смяна на пола. Така Шотландия първа подкрепи процедура за смяна на пола, която се основава на самоопределянето на пациента. Освен това, законът предвижда лицето да може да взима решение само самостоятелно за тази радикална мярка, когато е навършило едва 16 години.

Министър Джак се позова на чл. 35 от Закона за Шотландия от 1998 г., който позволява на британското правителство да забрани влизането в сила на даден регионален законопроект, ако Лондон прецени, че той ще има неблагоприятно въздействие върху въпроси, по които националното правителство има последната дума.

Шотландия обаче счете това като фронтална атака, която възпрепятства шотландския парламент и неговата способност да взема собствени решения.

Случаят е сериозен и има широк обществен отзвук, след като във Великобритания многократно се увеличиха случаите на смяна на пола на лица, които току-що са навършили пълнолетие, но и все още са  тийнейджъри, възраст, в която се водят до голяма степен от мода, социални мрежи и инфлуенсъри. Според психолозите до голяма степен 18-годишната личност все още няма напълно изградена представа за себе си, а либерализирането на смяната на пола доведе до бум на тези процедури. Важно е да се знае, че те са необратими, подчертава АФП.

 

Ето кои звезди преместват  границите на половата идентичност