Общество

"Лондон е затихнал" - кризата с новия щам през очите на една българка

Коледата - отменена, пътуванията между зоните – невъзможни

"Лондон е затихнал" - кризата с новия щам през очите на една българка

Предколедно светът се смръзна от нова притеснителна информация. Идентифициран е нов щам на Covid-19, който се разпространява по-бързо и вероятно е отговорен за ръста на заразените през декември във Великобритания. Именно Обединеното кралство е мястото, където новият щам е регистриран. Затова и сега Островът е съвсем отделен от останалия свят. Забрани за пътуване, карантина, страх – какво се случва наистина в Англия? Потърсихме Преслава Фентъм-Флетчър, българка, която работи в благотворителна организация и живее в Лондон от над 20 години, за да ни разкаже от първо лице какво се случва там.

Усеща ли се страх от новия щам на Covid-19 в ежедневието?

Преслава Фентъм-Флетчър: Не бих казала, че има страх, но има непонятност, защото учените нямат още отговори за поведението на тази мутация. Най-притеснителен е въпросът дали новите ваксини ще я покрият. Засега има два основни фактора, по които този щам се отличава като нов, и те не са причина за тревога. Учените са разделени в мненията колко по-заразен е този нов вариант, но най-цитирано е, че е със 70% "по-преносен".

Нещо ново видяхме на лицата на Борис Джонсън и Уити (б.а – главният здравен инспектор на Англия Крис Уити) тази събота – паника, явно има сериозни и неогласени притеснения за това изменение в курса на вируса. Лондон е затихнал, у дома е и е много тъжен с канселирането в последната минута на Коледа, най-семейния празник в страната.

Планирахте ли пътувания, които сега не могат да се осъществят? Какво се промени за вас?

Преслава Фентъм-Флетчър: Да, имахме планове за гостуване на boxing day (това е 26-и, денят, в който роднини разменят подаръци) при нашите баба и дядо, които са в трета фаза на локдаун, недалеч от Бирмингам, но от събота, 19 декември, нямаме право да напуснем Лондон, защото сме в четвърта фаза, което означава, че има ограничаване на движението извън зоната (Боже, все едно цитирам Земятин "Ние"). Не може да има срещи под един покрив на две семейства, среща навън може само с един човек от друго семейство и всичко, освен аптеки и хранителни стоки, е затворено.

Хората са деморализирани, защото до преди 4 дни обещанието беше, че Коледа ще има, семейни празненства и лудо пазаруване по "Оксфорд Стрийт", пиене по пъбове и ресторанти. Моето семейство видя тълпи, каквито бяхме забравили, че има. Честно казано, почувствах сериозно притеснение, че заразата е извън контрол. За последната седмица, на фона на този безумен оптимизъм, опашките пред Covid-19 тест центове започнаха да стават все по-дълги и това е лош знак.

По какъв начин държавата помага на живеещите в нея? Имате ли доверие, че се прави възможно най-доброто?

Преслава Фентъм-Флетчър: Тук се прави повече, отколкото е полезно според мен. Така наречената furlough (това e аграрен термин, който означава да отбиеш добитък, който временно не ползваш) схема стартира март 2020 г. и е продължена до април 2021 г. Това е повече от година плащане на 80% от заплатата на хора, които не са нужни на свилите се бизнеси или са претърпели Covid-19 и имат последствия.

Това е една от най-щедрите в света финансови подкрепи от правителство, но е отворена за злоупотреба. Отделно, отне живеца в много хора и има ефект на демотиватор. Много хора предпочитат да получават 80% за неработа, отколкото да рискуват здравето си с излизане от дома – "струват ли си тези допълнителни 20%". Да, прави се най-многото, но дали е най-доброто? Един ден касичката ще е празна и всички ще са отговорни за нейното напълване, но ще имат ли мотивация и ментална сила – това е друг въпрос.

 

Новият щам – какво знаем за него