Общество

Майка навреме: Какъв е нашият яйчников резерв?

Вече съществуват изследвания, с чиято помощ може да бъде определен яйчниковият резерв. За съжаление те обикновено не се включват в рутинната АГ профилактика.

Майка навреме: Какъв е нашият яйчников резерв?

В рамките на инициативата “Майка навреме”, която подкрепяме безрезервно, ви представяме поредица материали, в които ще ви разкажем за възможностите на женското тяло и на съвременната медицина, така че да можете да вземете най-доброто решение за себе си и за своето бъдещо дете. Ще ви разкажем и няколко лични истории. Вярваме, че така помагаме на българските жени да направят информиран избор по отношение на майчинството и рисковете от неговото отлагане.[[more]]Вече съществуват изследвания, с чиято помощ може да бъде определен яйчниковият резерв. За съжаление те обикновено не се включват в рутинната АГ профилактика и повечето жени, които съвестно и отговорно следят женското си здраве, така и няма да разберат, ако при тях има отклонение при този толкова важен запас. Всяка жена може да прояви самоинициатива и да направи изследвания за определяне на яйчниковия резерв, особено ако при нея е налице някой от факторите, които я поставят в риск от преждевременното му изчерпване.

Образно ултразвуково изследване – определяне на размера на яйчниците и броя на антралните фоликули. Макар и вариращ от цикъл до цикъл, това е бърз и лесен метод за „моментна снимка“ на яйчниковия резерв. Недостатъкът му е, че е доста неточен и в голяма степен резултатът зависи от параметрите на апаратурата и опита на лекаря. Хормоналните изследвания допълват картината.

Изследване на нивата на фоликуло-стимулиращ хормон (ФСХ) в кръвта – извършва се в началото на цикъла и от години се е утвърдил като традиционен маркер за състоянието на яйчниковия резерв. ФСХ е хормонът, който „буди“ по няколко фоликула за узряване всеки месец. Колкото по-лошо е състоянието на яйчниковия резерв (или, образно казано, колкото по-дълбоко спи “красавицата”), толкова по-голямо количество ФСХ е необходимо, за да стимулира фоликулите да се развиват. Макар стойностите на ФСХ да варират от месец до месец, високите нива на този хормон, дори еднократно измерени, са червена лампа, че времето, което остава на яйчника, започва да се изчерпва.

Изследване на антимюлеров хормон (АМХ) в кръвта – може да се измерва във всеки ден от цикъла. Антимюлеровият хормон се отделя от помощните клетки, отговарящи за подготовката на фоликулите и нивата му намаляват правопропорционално на намаляването на бъдещите яйцеклетки. Ниските му стойности неизменно се свързват с наближаваща менопауза и от няколко години насам той е приет от специалистите като най-точният и адекватен маркер за оценка на яйчниковия резерв. Едно наум: ако получите смущаващ резултат за АМХ, може да поискате да повторите изследването – АМХ е един от „капризните“ лабораторни тестове и е възможно стойността да варира.