Общество

Майка навреме: Седемте тайни на яйцеклетката

В рамките на инициативата “Майка навреме”, която подкрепяме безрезервно, ви представяме поредица материали, в които ще ви разкажем за възможностите на женското тяло и на съвременната медицина, така че да можете да вземете най-доброто решение за себе си и за своето бъдещо дете

Майка навреме: Седемте тайни на яйцеклетката

В рамките на инициативата “Майка навреме”, която подкрепяме безрезервно, ви представяме поредица материали, в които ще ви разкажем за възможностите на женското тяло и на съвременната медицина, така че да можете да вземете най-доброто решение за себе си и за своето бъдещо дете. Ще ви разкажем и няколко лични истории. Вярваме, че така помагаме на българските жени да направят информиран избор по отношение на майчинството и рисковете от неговото отлагане.

1. Яйцеклетката е с размер XXXXXL!
Човешката яйцеклетка е с гигантски размери в сравнение с всички останали клетки в тялото. Нейният диаметър е около 100 микрона (100 милионни части от метъра) – приблизително колкото дебелината на косъм! При подходящи условия дори бихте могли да я видите с невъоръжено око – ако сте с особено остро зрение и, разбира се, случайно сте попаднали в някоя ембриологична лаборатория. За сравнение, ако трябва да запълните мястото на една-единствена яйцеклетка със сперматозоиди, ще са ви необходими около 15 000!

2. Яйцеклетката има дълга история
Женското тяло започва да образува яйцеклетки на възраст 9 седмици. Но не девет седмици след раждането, а девет седмици след зачеването! До петия месец на бременността бъдещото момиче вече има запас от 7 000 000 яйцеклетки. До раждането са останали 1 000 000–1 500 000. От този брой само една трета ще бъдат достатъчно добри да се класират за времето, когато момичето стане девойка.

3. Яйцеклетката е скъпоценна
Едва около 400 до 500 яйцеклетки от милион в крайна сметка успяват да изминат целия път до зрелостта. Заедно с всяка узряла яйцеклетка отпадат десетки други. Това отмиране на незрели яйцеклетки се случва не само в деня на овулацията, а ежедневно и ежечасно. На тяхно място обаче момичето не образува нови – намаляването на броя им е необратимо, затова и всяка една от тях е толкова ценна![[more]]4. Яйцеклетката остарява
С всяка изминала година от живота на жената яйцеклетките остават все по-малко, но и остаряват. Не, те не се сбръчкват, нито губят своя блясък! От година на година става все по-трудно да бъдат събудени под командата на половите хормони. Нещо повече, времето поразява безценния генетичен материал, който пазят в сърцето си и все по-голяма част от тях се оказват с увредени хромозоми. Заради това, уви, те стават негодни да дадат начало на бъдещ живот.

5. Яйцеклетката не се оплаква
Всички сме чували за горещите вълни и безсънието, дискомфорта и смущенията в цикъла, които съпътстват идването на менопаузата – времето, в което яйчниците спират своята работа. Намаляването и влошаването на качеството на яйцеклетките обаче започва повече от десетилетие по-рано, и то без никакви външни признаци и симптоми. Често жените, които искат да забременеят, когато тези процеси вече са започнали, се изненадват, че яйчниковият им резерв е силно влошен, защото не са имали каквито и да било оплаквания.

6. Яйцеклетката е уязвима
Освен най-големия неприятел – времето, яйцеклетката понякога има и други неподозирани врагове. Това са йонизиращите лъчения, както и множество вещества, които са част от ежедневието ни. Яйцеклетката не обича да пуши или да пие кафе и алкохол. Яйцеклетката се бои от олово, живак и органични разтворители и химикали. Яйцеклетката се обърква от синтетични хормони, каквито често се намират в месото или в пластмасовите предмети у дома. Яйцеклетката се ужасява от пестициди. В ХХІ век списъкът е може би три пъти по-дълъг от този в ХХ век, уви. Колкото по-близо до природата живеем, с толкова по-малко врагове ще се сблъскват скъпоценните яйцеклетки.

7. Яйцеклетката е моногамна
Може и да не е модерно, да е дори старомодно, но това е факт! Всяка зряла яйцеклетка има своя корона и свита от помощни клетки, които я правят дори още по-непристъпна отколкото си мислите. Въпреки това през тази “охрана” може да премине един “жених” – най-умелият, най-добрият, най-бързият, с най-голям потенциал. Успее ли да премине всички защити и да преодолее и последната граница, Той става Единственият. Още в същата милисекунда, в която той се слее с нея, яйцеклетката стартира незабавна програма за блокиране на всички други кандидати. Романтично, нали?