Общество

Майка навреме: Жената е по-сложен механизъм от мъжа

Малко факти за чудото на женското тяло...

Майка навреме: Жената е по-сложен механизъм от мъжа

В рамките на инициативата “Майка навреме”, която подкрепяме безрезервно, ви представяме поредица материали, в които ще ви разкажем за възможностите на женското тяло и на съвременната медицина, така че да можете да вземете най-доброто решение за себе си и за своето бъдещо дете. Ще ви разкажем и няколко лични истории. Вярваме, че така помагаме на българските жени да направят информиран избор по отношение на майчинството и рисковете от неговото отлагане.

Момичето се ражда с около 1 милион яйцеклетки и това са всички яйцеклетки, които някога ще има – т.нар. яйчников резерв. Той не се допълва и обновява. [[more]] До настъпването на пубертета в яйчниците на девойката остават около 250-300 хиляди яйцеклетки.

В рамките на репродуктивния си живот жената отделя зряла яйцеклетка (овулира) около 300 до 500 пъти, а неизползваните фоликули се разграждат.

Количеството на яйцеклетките започва плавно да намалява около 25 г., до 35-37, когато изчерпването на яйчниковия резерв рязко се ускорява.

Успоредно с намаляването на броя, се влошава качеството на яйцеклетките: нараства делът на тези, при които има хромозомни дефекти.

В годините между 35 и 40, яйцеклетките с хромозомни увреждания се увеличават от 20% на 45%. Само за две години негодните яйцеклетки се удвояват и на 42 вече са над 80% от яйчниковия резерв.

На 45 години шансовете на жената да забременее и роди здраво дете със собствена яйцеклетка са под 1%.

Жената практически губи способността си за забременяване 7 до 12 години преди настъпването на менопаузата.

Изчерпването на яйчниковия резерв протича без никакви симптоми.

Редица медицински състояния поразяват тежко годността на яйцеклетките: проблеми с щитовидната жлеза, ендометриоза, автоимунни заболявания.

С риск от преждевременно изчерпване на яйчниковия резерв са и жени с фамилна история на ранна менопауза.

Процесите на влошаване на яйчниковия резерв не могат да бъдат спрени или забавени с медикаменти и медицински процедури.

Репродуктивната медицина и ин витро технологиите не са всесилни и не могат да компенсират влошеното качество на яйцеклетката – шансовете им за успех намаляват значително с напредване на възрастта.

Единствените шансове за успешна бременност при жени с изчерпан яйчников резерв са ползването на донорска яйцеклетка или собствена яйцеклетка, замразена преди настъпването на възрастовите увреждания.