Общество

Мащабно проучване за ефекта Covid-19 върху бременните жени

Тенденции

Мащабно проучване за ефекта Covid-19 върху бременните жени

снимки: Mart Production / pexels.com

Covid-19 има огромен негативен ефект върху бременните и техните новородени, сочи глобално проучване, проведено в редица държави. То е публикувано в медицинския журнал The Lancet и обобщава извода, че броят на мъртвородените бебета и смъртта при родилките е скочил с близо 1/3 от регистрираните досега случаи. Важно е да се уточни, че става дума за 17 конкретни страни, сред които Великобритания, Канада, Китай, Дания, Индия, Ботсвана и др.

Според някои от изследователите, участвали в проекта, една от причините за крайно лошата статистика би могла да бъде тази, че след избухване на пандемията драстично са влошили редица здравни грижи. Covid-19 измести фокуса и усилията на голяма част от медицинските екипи по света.

В някои от страните дори се отбелязва понижено следене на бременността заради локдаун, посочва Асма Халил от университета St. George в Англия, един от съавторите на изследването.

От нашето проучване и от други става ясно, че прекъсването, причинено от пандемията, е довело до смъртта на майки и бебета, която е можело да се избегне, особено в страните с ниски и средни доходи.

Болниците по целия свят през последната година бяха препълнени с болни от Covid-19 и това вероятно е ограничило достъпа на бременните жени до здравни грижи, смятат изследователите.

Има още...


Проучването показва също, че през последните 12 месеца шесткратно е скочил броят на извънматочните бременности, които застрашават живота на жените и трябва да бъдат прекъснати. 

Друга притеснителна тенденция, която показват данните, е, че осезаемо са нараснали оплакванията от страна на бременните жени по повод на депресивни състояние.

Негативните изводи не свършват. Според д-р Ерхан Халафат от университет "Koc" в Турция са зачестили и случаите на преждевременно раждане, без да има обяснима и обективна причина за това.

Имаме безпрецедентна възможност да се поучим от опита на пандемията COVID-19, за да планираме в бъдеще на адекватни грижи за бременните в световен мащаб.

Учените припомнят, че подобни проблеми, свързани с бременността, са забелязани и след избухване на епидемията от ебола в някои африкански държави.

Данните идват само няколко дни след като бяха обявени резултатите от изследване, направено в САЩ сред бременни кърмещи жени, на които се поставя ваксина. Макар проучването да е направено сред неголям брой жени, изводите от него вероятно ще послужи за предприемането на нови мерки в борбата с коронавируса. 

 

Зелена светлина за ваксинирането и при бременни