Общество

Масови бунтове в Грузия в защита на медийната свобода

Масови бунтове в Грузия в защита на медийната свобода

Протестите прераснаха в сблъсъци с полицията още на 7 март вечерта, а протести са насрочени и за 8 март 

Снимка: David Mdzinarishvili/Anadolu Agency via Getty Images

Стотици граждани излязоха на протест в грузинската столица Тбилиси, след като парламентът прие спорен закон, който според критиците, ограничава свободата на печата и потиска гражданското общество. Полицията опита да разпръсне протестиращите с водни оръдия и сълзотворен газ, за да разгони тълпите пред сградата на парламента. Властите съобщиха за 50 ранени полицаи и повредено полицейско оборудване. Някои протестиращи развяваха знамена на Европейския съюз, към който голяма част от обществото иска да се присъедини.

Арестувани бяха 66 души, включително един от опозиционните лидери в Грузия - Зураб Джапаридзе. В социалните мрежи се съобщава, че той е бил бит от полицията.

Спорният законопроектът получи широко международно осъждане. Според текстовете в него неправителствени и медийни организации, които получават повече от 20% финансиране от чужбина, трябва да се декларират като „чуждестранни агенти“ и са застрашени от солидни глоби и дори затвор. Опозицията твърди, че законът в руски стил е път към авторитаризма и би навредил на шансовете на Грузия да се присъедини към ЕС.

В момента ЕС разглежда молбата на Грузия за страна кандидатка за членство. Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел предупреди, че

законопроектът на Грузия е „несъвместим с ценностите и стандартите на ЕС“.

През 2012 г. Русия прие своя версия на закон за „чуждестранните агенти“, като през годините го допълва, за да осветлява и потиска финансираните от Запада неправителствени организации и медии.

„Законът е руски, всички знаем това. Не искаме да сме част от бившия Съветски съюз, искаме да сме част от Европейския съюз, искаме да сме прозападни“, каза един от протестиращите на площада пред Ройтерс.

Влиянието на Русия върху Грузия 

Грузия беше нападната от Русия през 2008 г. 17 години след като получи независимост от Съветския съюз. Руските сили окупираха два отцепнически региона на Грузия - Южна Осетия и Абхазия, които съставляват около 20% от територията на Грузия. На кръстопътя между Запада и Русия Грузия се стреми да се присъедини към НАТО и ЕС, но критиците обвиняват управляващата партия „Грузинска мечта“, че се опитва да върне страната под влиянието на Русия.

В понеделник по време на изслушване на комисията за предложения закон един проправителствен депутат удари шамар на лидера на най-голямата опозиционна партия, което отпуши напрежението и извън парламента.

Приемането на закона би поставило Грузия в списъка с недемократични и авторитарни постсъветски държави като Беларус, Таджикистан и Азербайджан, които са приели примера на руския закон за ограничаване на дейността на НПО и овладяване на медиите. Исторически терминът "агент" в Русия и Грузия има значението на "шпионин" и "предател" и има негативна конотация.

Като реакция на случващото се в Грузия американското посолство излезе с изявление, което описва гласуването във вторник като "черен ден за демокрацията в Грузия", а законът определи като несъвместим с ясното желание на народа на Грузия за европейска интеграция и демократично развитие.

Важно е да се отбележи, че двата законопроекта, които са именувани „за прозрачността на чуждестранните агенти“ и „регистрацията на чуждестранните агенти“ бяха внесени в парламента от антизападното движение „Народна сила“ - близък съюзник на управляващата партия „Грузинска мечта“.

Това, от което се опасяват повечето протестиращи и опозицията в страната, е, че приемането на закона ще сложи край на дългогодишната амбиция на Грузия да се присъедини към ЕС. Повече от 80% от населението на Грузия подкрепя европейската перспектива на Грузия, която е залегнала и в конституцията на страната, отбелязва Би Би Си.