Комисията по правните въпроси на 48-то Народно събрание ще гласува на второ четене Закона за изменение и допълнение на закона за медиацията и вероятно предложения текст ще бъде приет много бързо. И докато Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие се „разхожда“ из 7-те комисии, съдбата на десетки жертви на домашно насилие набързо ще бъде решена със Закона за медиацията, смятат от фондация "Асоциация Анимус".
Това обаче не е в полза на жертвите на домашно насилие. Защо ли?
Защото в Заключителните разпоредби с промяна в Гражданско процесуалния кодекс се създава нов член 140 а, който гласи:
(1) Съдът задължава страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен иск или до съда е отправено искане за:
1. развод по чл. 49 от Семейния кодекс;
2. разрешаване на спорове относно упражняването на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и издръжката му по чл. 127, ал. 2 от Семейния кодекс и т.н.
В ситуация, когато една жертва на домашно насилие е подложена на психически тормоз и са отправени заплахи за убийство към нея, реши да си тръгне с детето и напусне извършителя, подавайки молба за развод, тя ще бъде изпратена на медиация с извършителя. Пострадалото лице, може да не бъде задължено да отиде на медиация само ако са представени убедителни доказателства по делото, както гласи ал. 4 т.6 на чл. 140 а от ГПК.
Какви обаче биха били убедителните доказателства при наличието на само психически тормоз и отправена заплаха за убийство без свидетели? Може би доказателство за това ще е само психологическа експертиза, чието изготвяне ще отнеме поне месец или пък провеждането на разпит на дете свидетел в Синя стая? Абсурдно звучи сдобиването с подобни доказателства с обозрим срок, за да бъде спряна автоматично назначената задължителна медиация.
За позитивните и негативните аспекти на медиацията вижте още...