Общество

Мексико обвини Zara, че си присвоява местната култура

Създаването на традиционните рокли от местните занаятчии отнема поне месец

Мексико обвини Zara, че си присвоява местната култура

Photo by Los Muertos Crew from Pexels

Мексиканската министърка на културата Алехандра Фраусто е изпратила писмо до търговските вериги за облекло Zara, Anthropologie и Patowl, в което ги призовава да спрат да използват в колекциите си рисунки на местното коренно население. Обвинението е, че са използвали шарки от местни мексикански групи в своите дизайни, без това да носи никаква полза на въпросните общности, предава Ройтерс.

Настоява се компаниите да дадат „публично обяснение на какво основание може да се приватизира колективното имущество“.

Според министерството от Zara, собственост на най-големия търговец на дрехи на дребно в света – Inditex, са използвали шарка, която е характерна за местната общност на мицтеките в Сан Хуан Колорадо в южния щат Оаксака, при създаването на миди рокля в цвят мента със зелена бродерия.

Anthropologie, собственост на URBN, според пък са използвали дизайн, разработен от друга местна общност, при производството на небесносини къси панталони с подгъв и бродерия цвят мента, а от Patowl са копирали шарка от сапотеките в Сан Антонио Кантино Веласко. Това е и причината от министерството настояват модните брандове да изплатят обезщетение на общностите, от които са плагиатствали.

Дизайнът „отразява прародителските символи, свързани със средата, историята и мирогледа на общността“ и е подобен на традиционните рокли от хуйпил, които са част от женската идентичност и отнема на местните занаятчии поне месец, казват още от мексиканското министерство на културата.

 Inditex отговори на обвиненията в изявление, изпратено Ройтерс,: „Въпросният дизайн по никакъв начин не е бил умишлено заимстван или повлиян от артистизма на общността мицтеките в Мексико“.

Критиката към Patowl е, че са копирали модел за флорални блузи на бранда, които са украсени с дантела и фина бродерия. Правителството твърди, че ръчно изработената флорална бродерия е заимствала сложната техника на общността: „Hazme si puedes” („Направи ме, ако можеш“). 

Доколко модните дизайнери са спечелили от имплементирането на чужди култури в колекциите си, без да признаят произхода им или да компенсират справедливо общностите, е спорен въпрос през последните години. Темата получава най-много гласност в Мексико, където години наред западни марки копират местни дизайни, произвеждани от общности на ръба на бедността, като ги препродават като „бохо шик“ за стотици или дори хиляди британски лири.

През февруари представители на общността масатек в Оаксака повдигнаха обвинение срещу австралийската марка дрехи Zimmermann, която е сред предпочитаните от Кендъл Дженър и херцогинята на Кеймбридж, за плагиатство от общността в колекцията от 2021 г. От бранда заявиха, че грешката е била неволна и изтеглят артикула от продажба. „Извиняваме се за използването на дизайна без авторско позоление на създателите, както и за недоразумението, което е станало.

Френската дизайнерка Изабел Марант пък изказа искрените си извинения през ноември, след като Министерството на културата на Мексико я обвини в копиране на модел, създаден от общността на Пурепеча. Марант беше обвинена в плагиатство и на друг мексикански дизайн през 2015 г., за който призна, че е била „вдъхновена“ от мицтеките. Това обяснение послужи като част от нейната защита, когато беше изправена в съда от друг френски лейбъл, Antik Batik, който я обвини, че е копирала техен дизайн в създаването на блузата. Съдът се произнесе в полза на дизайнерката, като заяви, че Antik Batik не може да претендира за собственост върху дизайна, което провокира нова доза протести пред магазина на Марант в Ню Йорк.  

 

Най-очакваната британска сватба вече е факт