Общество

Междусрочна ваканция от 31 януари до 6 февруари, но без онлайн обучение

Не искам да повтаряме грешките от миналата година с онлайн обучението, каза министърът на образованието Николай Денков

Междусрочна ваканция от 31 януари до 6 февруари, но без онлайн обучение

Министър Денков не иска да повтаря грешките от миналата година с онлайн обучението
Снимка: Булфото

Ще има по-дълга междусрочна ваканция от 31 януари до 6 февруари, но няма да се преминава към онлайн обучение в страната. Това увери образователният министър проф. Николай Денков на брифинг днес.

„Ще взема решение като взема превид реалната ситуация в страната. Справката от тази сутрин е: карантиринари са 3,6 от учителите, 2,5 от непедагогическия персонал и 2,58 от учениците. Нямаме изключително високи стойности средно за страната.“, каза министърът.

Той коментира изнесените данни от председателя на учителския синдикат Янка Такева, които се различават между 5 до 8 пъти със средно дневните за страната „Предполагам, че изказването на г-жа Такева е предизвикано на данни от отделни общини, които не отговарят за цялата страна“, обясни Денков.

"Няма да повтаряме грешките от миналата годишна. Без нито един заразен учител и заболял ученик да затваряме училища, защото е имало проблем някъде. Това, което правим сега нека го наричаме ваканция. Най-добрият вариант е да се използва седмицата веднага след края на 1 срок, да могат да се слеят с предходните 2 почивни дни и следващите 2 неучебни и да се получат 9 дни почивка. Тези решения следва да се обсъдят в петък в 13 ч. на Отраслов съвет. Ще вляза с това предложение", увери министър Денков. 

Така, ако няма забрана на Министерство на здравеопазването, на 7  февруари учениците ще се върнат отново в клас. Министърът припомни, че досега винаги затварянето на училищата и присъственото обучение е било от страна на МЗ.

"Една от причините да предлагам точно този период за ваканция, е че има очаквания да се стигне пика на вълната от Омикрон. От едната страна ще се възстановят учителите и учениците след завършването на срока, оформянето на оценките, от друга страна това ще даде възможност на здравната система леко да бъде облекчена. Има изключително голям разнобой сред родителите за присъственото обучение. Между 12-15 % от учениците учат от вкъщи, основно заради това желание на родителите. Огромният брой родители обаче вярват в присъственото обучение. Няма причина да не ги подкрепим", каза министър Денков.

Той опроверга друга информация и увери, че няма заповед, която да изисква присъствено оформяне на оценките. "Има заявена подкрепа на учителите, че те могат да изискват присъствено обучение там, където е необходимо. Това беше неразбирателство с медиите. А идеята беше с цел по-голяма справедливост. Но заради пристигналата по-рано нова вълна, не е удачно да се форсира присъственото изпитване", завърши министърът на образованието.

По отношение идеята новата учебна година да започва в началото на септември, той каза, че има различни варианти и се обсъжда датата 5 септември. По-дългата учебна година ще е от полза за адаптация на учениците към интензивното стартиране на програмата, а и може да се използват повече дни за преговор от материала и за повече междусрочни ваканции през годината.