Общество

Милано се събужда от кошмара с нова градска политика

По-малко автомобили, повече велосипедни алеи и свободни пространства

Милано се събужда от кошмара с нова градска политика

Снимка: The Guardian

Милано ще въведе една от най-амбициозните схеми в Европа за пренасочване на уличното градско пространство от автомобили към колоездене и разходки като част от мерките за връщане към "нормалността" след пандемията. Северният италиански град и околността му, част от Ломбардия, са сред най-замърсените в Европа, като освен това са и силно засегнати от огнището на Covid-19.

Именно поради наложената социална изолация вече втори месец, въздухът в района е много по-чист. Градските власти се надяват да се справят с възобновяването на използването на автомобили, като ще се опитат да провокират пътуващите да ограничават използването на личните си автомобили и натоварения обществен транспорт.

Милано обяви, че 35 км улици ще бъдат трансформирани през лятото и ще бъдат превърнати в градско пространство за колоездене и разходки. По този начин жителите ще се радват на по-здравословен и качествен градски живот след премахването на ограниченията заради Covid-19.

Според The Guardian планът Strade Aperte, обявен във вторник, включва временни велосипедни алеи, нови настилки, ограничения на скоростта с 30 км / ч и пешеходни и велосипедни улици с приоритет. Местата включват и квартал с малък трафик на мястото на бившето "Лазарето", убежище за жертви на епидемиите от чума през 15 и 16 век.

Марко Гранели, заместник-кмет на Милано, казва: "Работихме с години за намаляване на ползването на автомобили. Ако всички карат коли, няма място за хората, няма място за придвижване, няма място за търговски дейности извън магазините." 

Според него всички вече искат да се "отвори" икономиката,  но трябва да се направи по различен начин от преди. "Смятаме, че трябва да преосмислим Милано в контекста на новата ситуация. Трябва да се приготвим  ето защо е толкова важно да се защитава дори част от икономиката, да се поддържат баровете, занаятчиите и ресторантите. Когато всичко приключи, градовете, които все още имат такъв тип икономика, ще имат предимство, а Милано иска да бъде в тази категория."

Милано е гъстонаселен град, широк 15 км от край до край, с 1,4 милиона жители, 55% от които използват обществен транспорт, за да стигнат до работа. Средното пътуване е по-малко от 4 км, което преминаването от активно използване на автомобили към по-здравословно предвижване е възможно за много от жителите.

Джанет Садик-Кан, бивш комисар по транспорта на Ню Йорк, работи за облагородяване на градове като Богота и Милано. Според нея предимството на Милано е, че градът е с около месец по-напред от другите световни градове по траекторията на пандемията, като може да послужи като вдъхновение с адекватна и навременна трансформация на движението. 

Пиерфранческо Маран, един от заместник-кметовете на Милано, е категоричен, че до няколко месеца, може би максимум година, ще има нова нормалност за всички и само от нас зависи да  създадем добри условия, за да живеем с тази нова нормалност: "Мисля, че през следващия месец в Милано, в Италия, в Европа ще решим част от нашето бъдеще за следващото десетилетие. Преди планирахме периода до 2030 г . Сега вече е различно – наричаме новата реалност фаза 2020. Вместо да мислим за бъдещето, трябва да мислим за настоящето." 

 

Къщите музеи на Милано