Общество

Милиарди деца по света са в риск заради измененията в климата

Доклад обрисува нелека картина на бъдещето, промяната обаче все още е възможна

Милиарди деца по света са в риск заради измененията в климата

снимка:  gretathunberg/ Инстаграм

Почти половината от 2,2 милиарда деца по света вече са изложени на „изключително висок риск“ от въздействието на климатичната криза и замърсяването, гласи наскоро излязъл доклад на УНИЦЕФ.

Почти всяко дете по света е застрашено от поне едно от следните въздействия в нашето съвремие – горещо време, наводнения, циклони, болести, суша и замърсяване на въздуха, се казва в доклада. 1 милиард деца живеят в 33 държави, изправени пред три или четири въздействия едновременно. Сред тях са Индия, Нигерия и Филипините и голяма част от Африка на юг от Сахара. Докладът е първият, който комбинира карти с висока резолюция на климата и въздействието върху околната среда с карти на уязвимостта на децата - бедност и достъп до чиста вода, здравеопазване и образование.

Докладът беше представен с младежки активисти за климата на третата годишнина от първата училищна стачка на Грета Тунберг, която предизвика глобално движение. След пауза заради пандемията от коронавирус, глобалната климатична стачка отново се подновява, като е планирана за  24 септември.

"В сравнение с възрастните, децата се нуждаят от повече храна и вода на единица телесно тегло и са по -малко способни да преживеят екстремни метеорологични събития“, казва Хенриета Фор, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.

Докладът призовава за включване на младите хора във всички преговори и решения относно климата, включително на срещата на върха на Конференцията на ООН за изменението на климата в в Глазгоу през ноември. „Решенията ще определят тяхното бъдеще“, споделя Фор. "Децата и младите хора трябва да бъдат признати за законни наследници на тази планета, която всички споделяме."

Ние не сме просто жертви, ние водим битката. Но светът все още не гледа на климатичната криза като на спешен случай. Просто говорим, вместо да предприемаме реални действия. От друга страна, са се активизирали много хора, особено млади, а това е особено важна стъпка в правилната посока“, сподели Тунберг.

Докладът установява, че 920 милиона деца са силно изложени на недостиг на вода и 600 милиона на преносими болести като малария и треска денга, които вероятно ще се влошат при разпространението на подходящи климатични условия за комари и патогени. 300 милиона деца живеят в райони с изключително замърсяване на въздуха, разкриват данни

Все още има време за действие“, казва Фор. „Подобряването на достъпа на децата до основни услуги може значително да увеличи способността им да се справят с тези климатични влияния."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Мици Джонел Тан, от младежка кампания от Филипините, споделя: „Една от причините да съм климатичен активист, е че съм родена точно във времето на изменението на климата, както много от нас. Имам толкова ярки спомени как пиша домашното си на свещи, докато навън бушуват тайфуни. Пораснах, страхувайки се да не се удавя в собствената си спалня."

„Лъжа е, че Обединеното кралство е лидер в мерките за климата и че са намалили своите емисии на CO2 с повече от 40% от 1990 г. Ако се замислите за авиацията, корабоплаването и изгарянето на биомаса, нещата не изглеждат толкова добре. Искаме да спрат да говорят и да започнат да действат“, каза Грета Тунберг.

 

Грета Тунберг критикува модната индустрия от корицата на Vogue