Общество

Мистериозен радиосигнал е засечен във Вселената

Най-силният регистриран досега в нашата галактика

Мистериозен радиосигнал е засечен във Вселената

Мистериозни потоци от радиосигнали са засечени в нашата галактика, пише National Geographic. На 28 април мощен взрив от радиовълни е достигнал Земята, като е засечен от радиотелескопи в Северна Америка. Сега астрономите смятат, че са открили източника на този странен сигнал, а резултатите могат да разкрият дълго търсената причина за един от най-загадъчните космически сигнали, регистрирани някога в историята на човечеството.

В три проучвания, публикувани на 4 ноември в списание Nature, международна група учени идентифицира явлението като бърз радиовзрив, който продължава не повече от няколко милисекунди. Телескопите са улавяли подобни изблици и преди във Вселената, но винаги извън нашата галактика. За първи път това се наблюдава в Млечния път. От години изследователите се чудят какво може да причини сигнали, като спекулациите варират от експлодиращи звезди до извънземни технологии.

Според проучванията, най-вероятният източник е екзотичен звезден обект, наречен магнетар: тип млада неутронна звезда, останала след експлозия на голяма звезда, която има изключително мощно магнитно поле. „Когато погледнах данните за първи път, замръзнах, бях парализиран от вълнение“, заяви по време брифинг Кристофър Боченек, автор на едно от изследванията.

„Огромна загадка е какво би могло да произвежда тези значителни изблици на енергия, които досега не сме виждали да идват отнякъде във Вселената“, коментира пред Independent Кийоши Масуи, асистент по физика в Масачузетския технологичен институт, който ръководи отделно  проучване на събитието.

Магнетарът е магнитна неутронна звезда с един квадрилион пъти по-силно магнитно поле от това на Земята. Магнетарите са малки, но изключително плътни – една чаена лъжичка от тях би тежала милиард тона на нашата планета.

Отделена е толкова много енергия в радиосигнала само за секунда, колкото би отнела на Слънцето за около половин минута, твърди Боченек. Сигналът дори може да се проследи с приемника на телефон, макар източникът му да се намира на близо 30 хиляди светлинни години.

 

Строят марсиански град… в Дубай