Общество

Млади евреи от цяла Европа призовават за мир

#NotInOurNames

#NotInOurNames е движение в социалните медии, стартирано от група италиански евреи, които заемат позиция срещу насилието в Израел и палестинските територии, изселванията в Шейх Джара и полицейските репресии. Младите евреи са подписали изявление във Фейсбук, с което искат да подчертаят, че израелското правителство не говори от името на всички евреи.

Алесандро Фишман, италианско-израелски евреин, живеещ в Йерусалим, е един от тях. Той казва, че е израснал с ценности за справедливост и равенство и не може да се съгласи със случващото се в момента.

"Много съм притеснен", ​​казва той пред "Евронюз". "Много плаках. Имаме чувството, че нещо е счупено, виждайки онези сцени в Хайфа, където евреите се опитват да намерят араби, които да бият или убиват."

#NOTINOURNAMES Siamo un gruppo di giovani ebree ed ebrei italiani. In questo momento drammatico e di escalation della...

Posted by Bruno Montesano on Friday, 14 May 2021

"Новото през последните няколко седмици са расовите сблъсъци в израелските градове. Това е нещо, което тази държава не е виждала отдавна. Когато бомбардировките спрат и се прекрати огънят, ще мине много време, преди хората да се излекуват", коментира още Алесандро.

 

Гражданите, които настояват за мир

Na'amod е движение на британски евреи, което провежда малки митинги в Обединеното кралство от 10 май насам срещу "окупацията на палестинците", така че да има "свобода без насилие" за палестинците и израелците.

 

"Основната ни цел като група е да се опитаме да отдалечим нашата общност от подкрепата на израелската окупация и да се мобилизираме в посока свобода и равенство за всички в Израел и Палестина. Нашият ключов анализ тук е, че това, което е провокирало настоящата ситуация, и това, което е било проблем за последните десетилетия, е военната окупация, която Израел поддържа над палестинските територии, и аспектите на еврейското надмощие, които също поддържа."

Също така във Великобритания е базирана организацията с нестопанска цел Yachad, която работи за мобилизиране на британски евреи в подкрепа на политическа резолюция за израелско-палестинския конфликт чрез образование, дебати и застъпничество. Те се описват като произраелско движение за мир на британските евреи, които също заемат силна позиция срещу антисемитизма.

През 2015 г. Yachad прави допитване сред над 1000 британски евреи, една година след като войната на Израел в Газа взима в жертва над 2200 палестинци, докато палестинските бойци са убили 73 души от израелска страна.

Проучването показва силна подкрепа за идеята, че "Израел трябва да се откаже от територия в замяна на гаранции за мир" и че подходът на Израел към мира уврежда нейното "положение в света". Девет от десет души са заявили, че виждат Израел като агресор, а палестинците като жертви.

Има и още...


Смърт и риск от "пълномащабна война"

Поредна седмица продължава смъртоносната размяна на въздушни удари и ракетен обстрел между Израел и ивицата Газа.

Това е най-голямата ескалация на напрежението между Израел и Хамас след войната между през 2014 г. Редица държави призоваха за незабавно прекратяване на насилието. Специалният пратеник на ООН за Близкия изток Тор Уенсланд предупреди, че двете страни в конфликта вървят към "пълномащабна война". 

Най-малко 213 палестинци са убити, включително 61 деца и 36 жени и повече от 1440 са ранени.

Информацията е на Министерството на здравеопазването в Газа. Израелската армия твърди, че 150 от жертвите са били терористи. От израелска страна жертвите са 12, сред които две деца.

Организацията Хамас, която контролира Газа, като цяло или в някои случаи само нейното военно крило, е смятана за терористична групировка от Израел, САЩ, ЕС, Великобритания и други световни сили. 

Международни призиви за мир

Според ООН, вече 10 000 души са напуснали жилищата си поради страх от израелски нападения. Тези хора обаче няма накъде да бягат, защото ивицата Газа, чиято територия възлиза едва на 360 квадратни километра, е оградена и бежанците могат да я напуснат само с разрешение на израелските власти или на египетските граничари на юг. Всички

16 училища в Газа, които се поддържат от ООН, вече са превърнати във временни убежища за бежанците.

Разрушените сгради, хуманитарните мисии и спасителните операции за оцелели цивилни изпод развалините в Газа доведоха до засилване на международните призиви за прекратяване на огъня.

Израелските сили за отбрана казват, че атакуват само военни цели, включително тунели и домове на командири на Хамас. Тяхната позиция гласи, че се опитват да сведат до минимум цивилните жертви. Кабинетът на Нетаняху посочва, че по-малкият брой жертви от израелска страна се дължи единствено на ефективната противоракетна система "Железен купол" – според армията тя е прихванала около 90% от ракетите, преминали в израелска територия.

Палестинският президент Махмуд Абас обвини Израел във военни престъпления. За съжаление, цялата военна инфраструктура на Хамас е разположена в цивилната инфраструктура в Газа, което обяснява и големият брой жертви. Това са най-честите доводи, изтъквани от израелска страна, по повод острата международна реакция относно цивилните жертви.

През последните седмици в Европа се появиха редица нови еврейски групи, включително в Белгия, Италия, Швейцария и Великобритания, които изрично се обявиха срещу насилието.

 

Гал Гадот получи остри критики след туит за Близкия изток