Общество

Мода и феминизъм

От вас, читателите

Мода и феминизъм

Новата мода в модата

Модата е нещо, което винаги е отразявало културата и обществото в съвремието си. В последните няколко години феминизмът направи завръщане, разбуждайки дискусии в обществото, но набирайки и много привърженици. Всъщност много и от любимите ни звезди са активни феминистки – Бионсе, Риана, Мадона, Майли Сайръс, Лейди Гага са част от популярните личности, в чиито Instagram профили може често да видите феминистки публикации. Тенденцията беше последване, разбира се, и от модните брандове, производители на дрехи. 

През 2015 г. Chanel направиха ревю, в което моделите симулираха граждански протест, носейки плакати He for She ("Той за Нея") и History is Her story ("Историята, това е Нейната история"). Тази година пък Мария Грация Чиури, творчески директор на Christian Dior, която всъщност е първата жена директор на бранда, включи в пролетното си ревю тениска с надпис We Should All Be Feminists ("Всички трябва да сме феминисти"), превръщайки тениската в хит в Instagram.

Източник: techgirl.co.za

Модата като феминистки инструмент

Комбинацията на мода с феминизъм всъщност не е ново явление. През десетилетията жените са използвали модата като средство за освобождаване от обществените норми и стереотипи, показвайки, че не са съгласни да им бъде диктувано как да се обличат и живеят. Промяната в облеклото им е свързана и с промяна в ежедневието им: жените започват да излизат от къщи, да имат професии, да имат право на самоизява и чисто и просто да искат да се чувстват удобно в облеклото си. Смяната на роклята с панталон, обличането на риза и сако, скъсяването на дрехите и показването на "повече плът" са карали и продължават да карат обществото да изпада в паника всеки път, когато жените решат сами да дефинират себе си.

Източник: Foxnews.com (Chanel SS2015)

Мода и феминизъм: ръка за ръка?

Партньорството на мода и феминизъм не остана незабелязано и от критици. Много се зачудиха не е ли парадоксално точно висшата мода, която възхвалява идеалите за красота и перфектно тяло, да призовава към феминизъм, който всъщност често критикува обектифицирането на жените в модата като красив аксесоар.

Друга основна критика към модната индустрия е отношението към жените работнички във фабриките на модните брандове в страни като Бангладеш и Индонезия. 80% от хората, изработващи нашите дрехи, са жени, а мнозинството от тях биват подлагани на вербално и физическо насилие, дори на сексуален тормоз. [[more]] Анализатори не пропуснаха да отбележат и факта, че макар модата да е основно насочена към жени потребители, индустрията е движена главно от мъже на водещи позиции. Например корпоративната група LVMH, която притежава Louis Vuitton и Céline, има 10 мъже и само 1 жена в управлението си. Миналата година Business of Fashion излезе с информация, че в 50 големи модни бранда, които са анализирали, само 14% са движени от жена. Въпреки наличието на талантливи жени дизайнери като Стела Маккартни, Сара Бъртън за McQueen и Фийби Фило за Céline, жените на високи позиции в модата са все още малцинство. Наистина парадоксално, когато модната индустрия се цели главно в жените като потребител.

Въпреки това новата "мода" в модата – а именно феминизмът – е всъщност интересен начин да се адресират някои от тези проблеми, като се изпрати и позитивно послание към момичетата, вълнуващи се от мода и тенденции. Да не забравяме и редицата модни брандове, които започнаха да правят body positive кампании, наемайки модели с по-реален външен вид, както и бавното, но славно включване на повече жени в управлението на големите модни брандове.

Автор: Антония Маринова

 

Източници:
Kate Reichardt 2017 "Feminism In Fashion: Political Movement Or A Passing Trend?" (www.Smoke.media)
Alexandra Pastore 2016 ’"10 Times Fashion Embraced Feminism in 2016" (www.wmagazine.com)
Marlen Komar 2016 ”How Women Have Used Fashion As A Feminist Tool Throughout History” (www.bustle.com)