Общество

Моите "ох!-моменти" на TEDxMladostWomen Momentum

TEDxMladostWomen беше локално събитие, част от глобалната инициатива на TEDxWomen, провеждана в 36 страни в рамките на 3 дни.

Моите "ох!-моменти" на TEDxMladostWomen Momentum

TEDxMladostWomen Momentum се проведе на 30 май 2015 г. в  Арена Младост, София. Това беше локално събитие, част от глобалната инициатива на TEDxWomen, провеждана в 36 страни в рамките на 3 дни. Осем вдъхновяващи лектори разказаха своите осем истории за момента – Момента на вдъхновението, на решението, на взрива, на крачката напред. Видеата от събитието ще бъдат качени на сайта до 2-3 месеца.[[more]]За тези, които не са срещали лекторите на TED (Technology, Entertainment and Design) – това са хора от всякакви области на живота, от науката, през бизнеса, до глобалните проблеми, които в рамките на максимум 18 минути разказват за себе си и своята кауза. Всичко започва през 1984 г. в Калифорния.

Най-доброто описание са думите на самите организатори: “TED е глобална общност, която приветства хора от всяка дисциплина и култура, търсещи по-дълбоко разбиране на света. Страстно вярваме в силата на идеите да променят нагласите, съдбите и в крайна сметка, самия свят.” Но най-вече TED са идеи, които си заслужава да чуете – “идеи, които си струва да бъдат разпространявани” (Ideas worth spreading).

“Малките” формати на TED (TEDx) са обикновено тематични, независимо провеждани събития, с цел популяризиране на определени идеи в малки общности.

Ето и моите лични акценти от събитието.

Надежда "Хера" Данабашева говори за това какво означава да имате дете с аутизъм в България, какво трябва да знаете и как да не пренебрегвате симптомите.

“Аутизъм в главите ни, аутизъм в сърцата ни.”

“Какво не знаем за аутистите? Аутизмът е състояние на ума, което трябва да се приема със сърцето. Аутизмът невинаги е доживотна присъда.”

“Това е моето семейство и моето дете, макар една година да не приемах, че може да се е случило на мен.”

В аптечката на Борис има 18 бутилки с лекарства, някои от които той приема по два пъти на ден.

Как семейството помага на по-голямата сестра на Борис да разбере заболяването на своя брат? Тя иска котка – те й купуват две. Едната е с тежки физически недъзи и има нужда от непрекъснати грижи. И никой в семейството не се отказва. Както не се отказват от каузата на децата-аутисти.

Надежда се надява, че синът й ще бъде в състояние да започне училище навреме в обикновено учебно заведение.

Магдалина Генова (политически блогър, известна и като Нервната акула) говори за престъпленията от омраза и защо засягат всички ни

“Престъпленията от омраза са страшни, защото освен физически, нанасят и психически поражения и целят да всеят страх и терор.”

“Престъпленията от омраза засягат цялото общество.”

“Промяната започва с възпитанието и образованието.”

“No child is born homophobic.”

Д-р Бояна Петкова говори за борбата си да очовечи безчовечността – в закона, в системата на здравеопазване, в информираността на обществото.

“Една от четири бременности завършва със спонтанен аборт в ранните седмици. Една от 125 – с раждане на мъртво бебе в напреднала бременност. Това засяга всички ни.”

“Ритуализирането на загубата помага за запазване на психичното здраве на индивида.”

“Нашите деца не са биологичен отпадък.”

“Колко често си мислим: “Някой трябва да направи нещо?” Кой, ако не аз? Кога, ако не сега?”

Д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве, говори за добрите примери от ромските общности, които разбиват стереотипите и пренаписват правилата.

“Ние често не осъзнаваме, че обиждаме, генерализираме и осъждаме дори в простичките ежедневни разговори.”

“Образованието е това, което може и трябва да промени света. За целта са необходими равни възможности.”

“Интегрираните роми са невидими.”

Свилен Иванов разказа какво е да си активен баща в общество, доминирано от стереотипи.

“Изненадах се, че ме поканиха на TEDxMladostWomen, защото съм от Люлин и съм мъж.”

“Редовно пазарувах с дъщеря си, докато беше малка, но никога не се престраших да спра на място, на което имаше табела “За майки с деца”.”

Анита Класанова сподели историята си за това как една мечта тръгва от домашната кухня и стига до международните пазари, превръщайки се в бизнес успех. През 2014 г. са продадени 3 млн. от нейните “roobars” в 36 страни, за което тя казва:

“Успях да участвам в света.”

Дарина Такова завладя сцената така, както като блестящо оперно сопрано е озарявала най-големите оперни сцени. Тя говори за силата да преодоляваме и продължаваме напред. Лявата гласна струна на Дарина е изгорена от лекар по погрешка, за което тя казва:

“Това беше една смърт за мен.”

“Но после разбрах, че хората на голямото изкуство живеем в свят на илюзии.”

“И ето ме, сега съм жива и съм тук.”

А ето тук са и световните "ох!-моменти".