Общество

МОН: 11 и 12 клас първи минават онлайн

Стремим се към 50% присъствие

МОН: 11 и 12 клас първи минават онлайн

Снимки: Yogendra Singh/Pixabay 

На прага на новия пик от заразени с Covid-19 и точно три седмици преди началото на учебната година. Министерството на образованието (МОН) и Министерството на здравеопазването (МЗ) постигнаха относителен консенсус как ще се действа по отношение на онлайн обучението и кога институциите ще бъдат запечатвани, а децата изпращани вкъщи.

Много аспекти остават недоизяснени, но рамките на това, какво ще се случи в условията на четвъртата вълна на пандемията, вече са поставени. В изявление министърът на образованието проф. Николай Денков заяви, че на 15 септември "решенията ще следват насоките". Ето какви са съгласуваните с МЗ насоки на МОН и какво значи жълта, червена и тъмночервена зона.

"Носенето на маски е задължително, тъй като новият вариант на вируса е по-заразен."

Учениците от 1 до 4 клас и децата в детските градини, ако се намираме в зелена зона (под 100 заболели на 100 000 население), ще могат да бъдат без маски с решение на педагогически съвет, ако обаче сме са в жълта, или червена зона, то тогава и най-малките трябва да са маски в клас.

"Предвид факта, че може да се пренася вируса и от ваксинирани хора, то и ваксинираните възрастни трябва да носят маски в училищната и предучилищната мрежа", уточни министър Денков.

При червения сценарий - от 250 до 500 на 100 000 души на областно или национално ниво - училищата ще работят по определен от МОН график за преминаване към дистанционно обучение, като изискването е да се осигури максимално дълго присъственото обучение на учениците със специални образователни потребности.

В тези случаи по скалата на заболеваемост от коронавирус ще има възможност и да се формират сборни паралелки. Това е възможно само в червена зона и "само за класове и групи, които и без това са обитавали едни и същи помещения" и могат да бъдат събрани да учат заедно. Деца от различни класове не могат да бъдат събирани в обща група.

"При децата със специални образователни потребности ситуацията е различна", поясни проф. Денков. Що се отнася до ротациите, първо 11 и 12 клас ще минат онлайн, след това 8-10 клас, следват прогимназиалните класове и накрая от 1-4 клас.

Учениците от 1 до 4 клас ще бъдат максимално на училище, само при тъмночервена зона "ще си отиват вкъщи".

Именно за тъмночервения сценарий (ако 14-дневната заболеваемост надхвърли 500 на 100 000) са предвидени най-тежките мерки. Тогава всички ученици ще учат електронно със заповед на министъра на образованието и науката. 

"Ще направим всичко възможно първокласниците да посрещнат първия учебен ден в двора на училището", обеща министърът. Той гарантира също и, че ротациите ще пазят максимално присъствието на най-малките в училище.

"На едни места в България обучението ще бъде присъствено, а на други - в електронна среда. Има значение и размерът на училището, както и броя ученици", каза още проф. Денков. 

По думите му трябва да се стремим към 50% присъствие в училище, което ще е по-голям дял от миналогодишните 38 процента присъствено обучение на средна база.

Що се отнася до липсата на информация за броя на ваксинираните учители и изобщо какво е положението сред педагогическия персонал, министърът заяви, че съвсем умишлено се забавя анкетата, тъй като данните бързо се променят. Следващата седмица се очаква да бъде пусната анкета, която ще даде "общата картина колко за ваксинирани или преболедували".  
 

Дистанционно ли ще започне новата учебна година? Вероятно да.