Общество

МОН пита учителите как оценяват учебния материал

Очаква се анонимна анкета и за учениците, които да дадат своето мнение колко разбираеми са уроците

МОН пита учителите как оценяват учебния материал

Снимка: Pixabay

В пореден опит за реформа в образованието МОН ще направи допитване до учителите как преценяват учебния материал, който преподават. Педагози от начален, среден и гимназиален курс ще отговарят в анонимна анкета, в която ще могат да оценят подходящи ли са уроците за децата за съответната възраст и дали те са разбираеми за тях.

Не е тайна, че предмети като "Човек и общество" и "Човек и природа" създават затруднения още в началните класове и това не се дължи на друго, а на огромния синтез от информация, сбит в един урок. А такива уроци са много и остават неразбираеми за малките ученици.

Така например – няколко века от историята ни са предадени с 3-4 изречения, а въпросите под урока изискват задълбочен анализ, който не само урокът не предлага, а и учениците няма как да направят с ограничените си знания.

Тук идва въпросът – учим децата да зубрят сухи факти или искаме да им предадем много знания с малко информация?

Затова от МОН търсят къде се къса нишката в усвояването на материала и как може това да бъде поправено – с повече часове за упражнения или с по-интересно предложено учебно съдържание.

Анкетата с учителите се очаква да покаже и как децата приемат термините в уроците, разбират ли ги, до каква степен се усвояват новите знания и дали учебният материал постига очакваните резултати. Ще се търси и връзката между отделните дисциплини, предлагани в учебната програма. Учителите в цялата страна ще отговарят на въпроси за това как оценяват материала от I до X клас.

Така от 29 март  до 8 април педагозите ще дадат оценка и на учебниците, и на системата, по която им се налага да работят. Ще могат и да дадат предложения за подобряване на ефективността в усвояването на учебния материал. Участието в анкетата е доброволно и от МОН очакват да има голяма активност.  Мненията ще се събират чрез електронни анкети на портала https://edu.mon.bg/.

За всяка учебна програма има отделен формуляр. Резултатите от проведеното проучване ще бъдат обобщени автоматично, запазвайки анонимността. Данните ще бъдат разгледани от работните групи към МОН, които вече правят цялостен преглед на учебното съдържание. Над 170 учители, методици и психолози работят по новата учебна програма. 

Очаква се допитване и до учениците от III до X клас, за да се види доколко им се струва сложен учебният материал. Анкетата също ще бъде по желание сред учениците.